Sotaa vastustavilla nuorilla on aivo-ongelma, linjasi Venäjän turvallisuusneuvoston puheenjohtaja ja ex-presidentti Dmitri Medvedev torstaina Yhtenäinen Venäjä -puolueen asiantuntijaneuvoston kokouksessa.
Värikkäistä sanankäänteistä tunnetun venäläisen kommenteista kertoo muun muassa televisiokanava RTVI.
Medvedevin mukaan nykyinen dramaattinen aikakausi on näyttänyt, kuinka paljon idiootteja maassa on. Ex-presidentti viittaa nuoriin, jotka eivät kannata Venäjän sotaa Ukrainassa.
– Nuoria idiootteja, jotka eivät ymmärrä, mitä tekevät ja joihin vaikuttavat kaikenlaiset lupaukset, taskuraha tai halu sanoa tovereilleen, että he ovat kaikkea vastaan, Medvedev tillitti.
Medvedev sanoo, että monilla tällaisilla ihmisillä on yksinkertaisesti aivo-ongelmia. Hänellä on myös ratkaisu ongelmaan.
– Tämän takia isänmaallinen kasvatus, joka perustuu esimerkillisiin sankareihimme, on äärimmäisen tärkeää, Medvedev linjasi.
Isänmaallinen kasvatus kouluissa auttaisi Medvedevin mukaan venäläisten suurta enemmistöä ymmärtämään totuuden sodasta paremmin.
Asiantuntijaneuvoston kokouksessa sotatoimittaja Jevgeni Poddubny ehdottikin, että jokaiseen kunnalliseen kirjastoon pitäisi perustaa historian koulutuskeskus, jossa voitaisiin järjestää Ukrainan sodan veteraanien pitämiä luentoja ja seminaareja.
Medvedev called young Russians who oppose the war "idiots" with "problems with their brains."
— Anton Gerashchenko (@Gerashchenko_en) August 14, 2026
Russia is preparing its citizens for the imminent mobilization. https://t.co/rKWKyy6N5z pic.twitter.com/qnE4ydw2bX