Entinen värikäs koripallotähti ja tv-persoona Dennis Rodman matkustaa Singaporeen 11. kesäkuuta eli päivää ennen Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin ja Pohjois-Korean johtaja Kim Jong-unin välistä huippukokousta.
Dennis Rodman saattaa osallistua jopa itse neuvotteluihin.
– Ei väliä, mitä hänen läsnäolostaan ajatellaan. Se tuo ainakin valtavan katsojamäärän uutisoinnille, lähde kertoo New York Postille.
– Haastaviin diplomaattisiin tilanteisiin valitaan usein hyväntahdon lähettiläitä. Rodman sopii tähän rooliin, oli hänestä mitä mieltä tahansa.
Pohjois-Korean johtajan kanssa ystävystynyt Rodman on vieraillut sulkeutuneessa maassa viisi kertaa. Hän myös antoi Kimille lahjaksi Trumpin The Art of the Deal -teoksen.
– Luulen, ettei Kim ymmärtänyt Donald Trumpia, kunnes hän alkoi lukea kirjaa. He ovat loppujen lopuksi melko samankaltaisia, Rodman totesi huhtikuussa.
– En kuitenkaan halua ottaa asiasta kaikkea kunniaa. Tarkoitukseni oli toimia urheilulähettiläänä Pohjois-Koreassa.
Rodmanin edustajan mukaan Singapore-matka ei ole vielä varmistunut. Hän totesi Rodmanin menevän mielellään paikalle, jos häntä tarvitaan.
Historiallinen huippukokous tullaan pitämään Capella-hotellilla, joka sijaitsee Singaporen ylellisellä Sentosa-lomasaarella.