Ben Zyskowicz: Miten voit sanoa että olit ihmisoikeuksien asialla, kun olit Neuvostoliiton asialla?

Kokoomuksen kansanedustajan mukaan on täyttä huuhaata väittää, ettei Suomessa tiedetty Neuvostoliiton kauhuista.
Ben Zyskowicz. LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER
Ben Zyskowicz. LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER

Venäjän suurhyökkäystä Ukrainaan helmikuussa 2022 on seurannut Suomessa julkinen keskustelu lähimenneisyyden Venäjä-politiikasta ja -kytköksistä sekä suhteesta Neuvostoliittoon. Viime aikoina on puhuttanut niin kutsuttu Tiitisen lista. Jotkut ovat vaatineet jopa ”lustraatiota”.

Entisissä neuvostomaissa tällä on tarkoitettu vanhan kommunistivallan edustajien ja esimerkiksi turvallisuuspalvelujen työntekijöiden rajaamista pois politiikasta ja julkisista viroista.

Kokoomuksen pitkän linjan kansanedustaja Ben Zyskowicz muistuttaa Verkkouutisten Ivan Puopolon keskusteluohjelmassa, ettei Suomea voi tässä verrata entisiin Neuvostoliiton maihin, joissa kommunistidiktatuurit kaadettiin.

– Suomessa ei ollut sellaista joukkueen vaihtoa. Samat poliitikot jatkoivat, samat ihmiset journalismissa, kulttuurielämässä ja kaikkialla, Zyskowicz sanoo tästä löytyvässä haastattelussa.

– Eivät ihmiset Suomessa yleisesti omaa maataan vastaan toimineet maanpetoksellisesti. Esimerkiksi kommunistit uskoivat, että se, mitä he ajavat – jos puhutaan taistolaisista – tämmöinen Neuvostoliiton mallinen järjestelmä, jossa toisinajattelijoita vainotaan ja ihmisiä murhataan, kun he yrittävät karata omasta maastaan, ne uskoivat siihen, että se on parempi järjestelmä ja demokratia on siellä täydellisempää ja aidompaa kuin täällä Suomessa.

Ben Zyskowiczin mukaan on samalla ”aivan huuhaata” väittää, ettei kylmän sodan Suomessa tiedetty ja ymmärretty totuutta siitä, millaiset olot Neuvostoliitossa vallitsivat. Hän ei kuitenkaan kaipaa jonkinlaisia oikeudenkäyntejä tai totuuskomissioita.

– Tiitisen listakin on aivan mystifioitu. Siellä on jotakin vihjetietoa niistä, jotka olivat Itä-Saksan lähetystön kanssa tekemisissä.

Poimintoja videosisällöistämme

Hän jatkaa kysyen, missä on lista KGB:n kanssa asioineista.

– Siellä on [Seppo] Tiitinen itsekin – ja pitikin olla. Hän oli Suomessa valtiollisen poliisin [Supo] päällikkö ja se kuului hänen duuniinsa, Zyskowicz toteaa.

Ben Zyskowicz sanoo kaipaavansa vain rehellistä ja avointa historiantutkimusta ja journalismia.

– Eniten minua häiritsee se, että vanhojen stalinistien valheet tunnutaan ostavan aika laajasti (…) että oltiin rauhan ja ihmisoikeuksien asialla. Miten voit sanoa, että olit ihmisoikeuksien asialla, kun olit Neuvostoliiton asialla. Miten voit sanoa, että olit rauhan asialla, kun olit tällaisen aggressiivisen ja militaristisen maan asialla, joka oli käyttänyt voimaa Itä-Berliinissä 1953, Budapestissa 1956, Prahassa 1968, Afganistanissa, Zyskowicz listaa.

Hänen mukaansa ”samat tyypit” kiertävät meillä yhä valehtelemassa.

Ben Zyskowicz katsoo, ettei kyse ole lustraation puuttumisesta.

– Vaan se on koko Suomen historia, koko kylmän sodan aika, kun olimme neukkujen kavereita. Kukaan – en minäkään – ei silloin sanonut, että se on kommunistinen diktatuuri.

Pääministerin mukaan Wille Rydmanin esittämistä avustuskriteereistä eri ole hallituksessa sopua.
Valtiovarainvaliokunta sai valmiiksi mietintönsä valtion toisesta lisätalousarviosta.
Tilanteeseen tarvitaan ratkaisu nopeasti, sanoo Jarno Limnell.
Mainos