Ben Zyskowicz. LEHTIKUVA / RONI REKOMAA

Ben Zyskowicz: Antti Lindtmanilla riittää selittämistä

Demarien takinkääntö ihmetyttää kokoomuskonkaria.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Kokoomuksen kansanedustaja Ben Zyskowicz hämmästelee Verkkouutisten BenTV:ssä sosialidemokraattien kelkan kääntymistä Kela-korvausten suhteen.

SDP on Zyskowiczin mukaan ollut hallituksen kimpussa Kela-korvausten suhteen jo vuoden ajan. Sosialidemokraatit ovat väittäneet, että hallituksen Kela-korvauksiin osoittamat varat valuvat yksityiseen terveysbisnekseen.

– Kela-korvaukset menee vain yksityiseen lääkäribisnekseen, terveysbisnekseen, potilaat ei hyödy, Zyskowicz tiivistää demareiden näkemyksen.

– Ei puhettakaan siitä, että näistä Kela-korvauksista hyötyvät ne asiakkaat ja potilaat, jotka käyttävät yksityisiä palveluita.

Keskiviikkona Eduskunnassa äänestettiin Kela-korvausten korotuksesta tietyillä lääketieteen erikoisaloilla. Äänestyksessä tapahtui kuitenkin jotain kummallista.

Hallitus esitti, että Kela-korvauksia korotettaisiin sellaisilla aloilla, joiden saatavuus julkisella puolella on heikko. Näihin lukeutuvat muun muassa gynekologien, fysioterapeuttien ja silmälääkärien palvelut.

Sosiaalidemokraatit äänestivät yllättäen hallituksen esityksen puolesta

– Demarit äänestivät ensinnäkin siten, että he hyväksyvätkin Kela-korvaukset. Eli he myöntävät, että potilaat ja asiakkaat niistä hyötyvät, Zyskowicz hämmästelee.

– Ja toiseksi, tämä esitys koski sitä, että korotetaanko näitä Kela-korvauksia. He äänestivät sen puolesta.

Demarien äkkikäännös oli yllättävä. Vielä viikkoa aikaisemmin SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen kysyi Eduskunnan kyselytunnilla, että ”laitetaanko rahat tavallisten suomalaisten julkisiin hyvinvointipalveluihin, vai yksityiseen terveysbisnekseen?”

– Ei ihme, että kriisikokousta pukkaa ja Antti Lindtmanilla riittää selittämistä, Zyskowicz naurahtaa.

Lopuksi Zyskowicz muistuttaa, että neljän vuoden aikana julkisiin sote-palveluihin ollaan laittamassa yli 100 miljardia euroa. Kela-korvauksia taas maksetaan 430 miljoonaa euroa, eli noin 0,4 prosenttia kaikista sote-kuluista.

Demarien takinkääntö herättää Zyskowiczistä myös kysymyksiä.

– Mikä heidän aito kantansa on? En minä ainakaan tiedä, Zyskowicz päättää.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)