Asiantuntijan mukaan meneillään on oikea kyberhyökkäys

Petteri Järvinen ihmettelee, miksi kauppojen kylmälaitteisiin kohdistuneisiin hyökkäyksiin ei osattu varautua.
Elintarvikkeita myymälässä. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN
Elintarvikkeita myymälässä. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN
Elintarvikkeita myymälässä. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN
Elintarvikkeita myymälässä. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN

Tietoturva-asiantuntija Petteri Järvisen mukaan tänään ilmi tulleet kyberhyökkäykset kauppojen kylmälaitteisiin ovat poikkeuksellisia.

– Tämä on oikea kyberhyökkäys, jossa oikeasti tehdään vahinkoa ja nimenomaan verkon kautta, Järvinen sanoo Verkkouutisille.

Useissa Euroopan maissa ruokakauppoihin on kohdistunut kyberhyökkäyksiä. Traficomin Kyberturvallisuuskeskuksesta vahvistettiin Ilta-Sanomille, että myös Suomeen on kohdistunut kylmälaitehyökkäyksiä, ja että pientä vahinkoa on tapahtunut.

Kylmälaitteisiin kohdistuva hyökkäys voi esimerkiksi aiheuttaa kaupoille huomattavia taloudellisia tappioita elintarvikkeiden pilaantuessa.

Vastaavanlainen hyökkäys tapahtui Ranskassa lokakuun alkupuolella.

– Siinä joku on nyt kyllä laiminlyönyt työnsä, koska siihen Ranskan esimerkkiin viimeistään olisi pitänyt havahtua, Järvinen sanoo.

Järvisen mukaan Ranskan hyökkäyksessä käytettiin hyväksi Danfossin kylmälaitteiden etähallintajärjestelmiä, joiden avulla laitteiden lämpötiloja voidaan seurata ja muuttaa. Laitteissa käytettiin vanhentunutta ohjausjärjestelmää, johon ei ollut enää saatavilla tietoturvapäivityksiä.

Video

Hyökkääjät nostivat kylmälaitteiden lämpötiloja niin korkeiksi, että elintarvikkeet pilaantuivat. Järvisen mukaan Ranskassa havaittiin lisäksi tapauksia, joissa laitteiden ylikuumeneminen aiheutti tulipalovaaran. Laitteisiin iskettiin viikonlopun aikana, jolloin häiriöt saattoivat jäädä pidemmäksi aikaa huomaamatta.

Tekniset syyt nyt ilmenneen hyökkäyksen takana eivät ole vielä tiedossa. Järvinen pitää mahdollisena, että jokin laite on jäänyt päivittämättä tai että vanhentuneen järjestelmän uusiminen on viivästynyt.

Asiantuntijan mukaan varautumisessa mietitään usein ylemmän tason uhkia. Haavoittuvin kohta voi kuitenkin olla myös tuotantoketjun perällä, eli esimerkiksi yksittäisessä kylmälaitteessa.

– Puolustajan rooli on aina hirveän vaikea, koska pitäisi varautua kaikkeen mahdolliseen, ja rikollisen ei tarvitse sitten löytää kuin yksikin heikkous mistä tahansa osasta ketjua, minkä kautta voi tehdä vahinkoa.

Järvisen mukaan kyberhyökkäysten viimeaikainen lisääntyminen saattaa liittyä tekoälyn nopeaan kehitykseen. Hän pitää mahdollisena, että tekoälyä on hyödynnetty myös kylmälaitteisiin kohdistuneissa hyökkäyksissä.

Hän ennakoi, että uusia haavoittuvuuksia ja kyberhyökkäyksiä tulee ilmi lähikuukausina.

– Nyt jokaisen kannattaa olla korostetun varovainen sekä henkilökohtaisessa elämässä että työpaikalla, Järvinen ohjeistaa.

LUE MYÖS:
Jarno Limnell kyberhyökkäyksestä: Äkkiä voi alkaa kumuloitua
Laaja kyberisku kauppoihin – IS: Kylmälaitteissa häiriöitä myös Suomessa

Useiden Euroopan maiden ruokakauppojen kylmäjärjestelmiä on häiritty etäyhteyksien kautta.
Kiovassa käyttäjille ilmoitettiin virheellisesti säteily- ja kemiallisesta vaarasta. Venäjällä sovellus väitti ydinkärjillä varustettujen droonien olevan matkalla.
Organisaatiot kokeilevat, miten päätökset, viestintä ja palvelujen jatkuvuus toimivat häiriön aikana.
Mainos