Asiantuntija jakoi paljon puhuvan kuvan – ”Kohtuuton lakkoilu on Suomen tauti”

Evan johtaja muistuttaa lakkojen hintalapusta. Kansanedustajan mukaan kyse on ay-liikkeen valtapelistä.
Lakon takia suljettu päiväkoti Helsingin Tapanilassa tänään. LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER
Lakon takia suljettu päiväkoti Helsingin Tapanilassa tänään. LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER

– Päiväkoteja kiinni, lentoja peruttu, poliittisten mielenilmausten hintalappu lasketaan sadoissa miljoonissa, kirjoittaa Elinkeinoelämän valtuuskunnan Evan johtaja Emilia Kullas.

Kullas on jakanut X-päivityksensä yhteydessä kuvan siitä, miten oikeudet poliittisiin lakkoihin vaihtelevat Euroopan maissa. Suomessa poliittinen lakkoilu on täysin vapaata.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Muistutuksena vielä, miksi kohtuuton lakkoilu on Suomen tauti, Kullas sanoo.

Kansanedustaja Tere Sammallahden (kok.) mukaan uusilla lakoilla ay-johtajat haluavat viestittää oman valtansa tärkeydestä ja ottaa ”selkävoiton demokratiasta”.

– Lakoista kärsivät kaikki muut, paitsi ay-pomot, joiden palkka juoksee vaikka duunarin joutuisi ulosottoon, Sammallahti tiivistää.

Hän haastaa myös SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malmin väitteet siitä, että hallituksen työmarkkinatoimissa työnantajalle annetaan valta sanella ”minimaaliset tuntipalkka, ylityöt, viikonloppulisät ja lomarahat”.

– Tähän päälle pärstäkerroin-irtisanominen ja sairaussakko, Malm maalailee päivityksessään.

Sammallahden mukaan kyse ei ole dramaattisista uudistuksista.

– Nämä työmarkkinauudistukset eivät anna työnantajalle mitään saneluvaltaa. Irtisanomiseenkin tarvitaan asiallinen syy ja 1. sairauspäivä voi olla niin sovittaessa palkaton, Sammallahti vastaa Malmille.

Myös Suomen Yrittäjien toimitusjohtajan Mikael Pentikäisen mielestä lakkojen taustalla on valta- ja puoluepolitiikka:

– Poliittisen lakkojen taustalla on aitoja huolia, mutta myös harhaan johtavaa pelottelua.

Ammattiliitot ovat perustelleet lakkoilua sillä, että heitä ei ole kuunneltu hallituksen työmarkkinalinjauksissa.

Keskuskauppakamarin toimitusjohtajalla Juho Romakkaniemellä on asiasta toinen näkemys.

Poimintoja videosisällöistämme

– Moni ei tiedä, että ay-liike on jo neuvotellut ja neuvottelee näistä laeista hallituksen valmisteluryhmissä. Mutta kun asiat eivät ole menneet oman tahdon mukaan, vaatii se nyt uusia ”neuvotteluja” kiristämällä lakoilla laillista hallitusta luopumaan oikeudestaan esittää lakeja, Romakkaniemi kommentoi X-alustalla.

Romakkaniemi muistuttaa, että demokraattisesti valitun hallituksen pitäisi pystyä tekemään uudistuksia.

– Jos hallitus taipuu ”neuvottelemaan”, ei mikään hallitus tai eduskunta saa jatkossa koskea työlakeihin ilman lupaa ay-liikkeeltä, hän näkee.

EK:n johtajan Sami Pakarisen mukaan Suomen maine kärsii lakkohäiriöistä, mikä taas voi vaikuttaa maamme luotettavuuteen yritysten sijaintipaikkana.

– Samalla vaarantuu työpaikkojen säilyminen Suomessa.

LUE MYÖS:
Meneekö lakkoilu jo liian pitkälle? EK:n Jyri Häkämieheltä painava vetoomus ay-liikkeelle

Mainos - sisältö jatkuu alla

Palkansaajien keskusjärjestö linjasi tavoitteensa seuraavalle vaalikaudelle.
Mainos