Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen pitää Petteri Orpon (kok.) hallituksen kaavailemia leikkauksia kotitalousvähennykseen harkitsemattomina niin kotien kuin kansantaloudenkin kannalta.
Lausuntokierroksella olevan suunnitelman mukaan Orpon hallitus leikkaa kotitalousvähennyksen enimmäismäärää 2 250 eurosta 1 600 euroon, vähennysprosenttia leikataan 40 prosentista 35 prosenttiin ja palkkojen kohdalla 15 prosentista 13 prosenttiin. Vähennyksen omavastuu nousee sadasta eurosta 150 euroon.
Kaikkonen otti asiaan kantaa Keravalla Uuden ajan rakentamisen festivaalien paneelissa tiistaina.
– On iso riski, että kotitalousvähennyksen tuomia työpaikkoja menetetään kokonaan, ja että osa työstä siirtyy harmaan talouden piiriin. Hallituksen hakema sadan miljoonan euron säästö voi jäädä haaveeksi, Kaikkonen varoitti.
Hän huomautti, että kotitalousvähennystä on käytetty esimerkiksi kotien remontteihin, lastenhoitoon, siivoukseen ja erilaisiin asennuksiin.
– Nyt hallitus lätkäisee näiden töiden teettämiselle tuntuvan veronkorotuksen, jonka haitat uhkaavat olla hyötyjä suuremmat, Kaikkonen sanoi.
Hänen mukaansa kotitalousvähennyksen leikkaus, arvonlisäverotuksen ennätyskorotukset ynnä muut yrittäjyyttä sekä työllisyyttä heikentävät veropäätökset hidastavat Suomen nousua.
– Talouskasvun jarruttaminen hallituksen toimesta ei ole hyväksi kodeille eikä kansantaloudelle, Kaikkonen totesi.
Kaikkonen kannustaa hallitusta korjaamaan verolinjaansa työllisyyttä, kasvua ja kotien pärjäämistä edistäväksi. Keskusta ehdottaa kehysvaihtoehdossaan muun muassa arvonlisäverotuksen alarajan korottamista 30 000 euroon, yrityksen sisään jätettävien voittojen verottamista kevyemmin kuin ulos jaettavia voittoja, sekä hallituksen kaavaileman suuryritysten investointien verohyvityksen ulottamista myös pienten ja keskisuurten yritysten investointeihin. Keskusta myös peruisi hallituksen tekemät suurituloisimpien veronkevennykset palauttamalla solidaarisuusveron alarajan entiselleen.
– Kotitalousvähennyksen leikkaus uhkaa ensi vuoden alusta syöstä taantumaan senkin vähäisen rakentamisen, joka vielä on kohtuullisesti pärjännyt eli korjausrakentamisen. Suhdannemielessäkin ajoitus on erittäin huono, Kaikkonen sanoi.
– Kannustan hallitusta tutustumaan keskustan vaihtoehtoon, se säästäisi siinä missä hallituksenkin linja, mutta kodeista ja talouskasvusta huolehtien, hän jatkoi.