Työnhakija. LEHTIKUVA / VESA MOILANEN

Ansiopäivärahan saajien määrä laski viime vuonna

Työttömiä on siirtynyt Kelan työmarkkinatuelle.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Ansiopäivärahan saajien määrä väheni viime vuonna 8 prosenttia ja maksettujen ansiopäivärahojen määrä 10 prosenttia edellisvuoteen verrattuna, kertoo työttömyyskassojen yhteisjärjestö Tyj.

Työttömyyskassojen kautta maksettiin viime vuonna ansiopäivärahaa 1,8 miljardia euroa 260 000 henkilölle. Ansiopäivärahaa maksettiin lomautuksen perusteella 82 000 henkilölle, mikä on 16 prosenttia vähemmän kuin vuotta aiemmin.

Pitkäaikaistyöttömyyden kasvu näkyy työttömyyskassoissa lisääntyneinä etuuden lakkautuspäätöksinä. Ansiopäivärahaoikeus lakkaa, kun etuutta on maksettu enimmäisaika, mikä on yleensä noin puolitoista vuotta. Työttömyyskassat antoivatkin viime vuonna 40 prosenttia enemmän ansiopäivärahan lakkautuspäätöksiä, joiden perusteena oli enimmäisajan täyttyminen. Ansiopäiväraha evättiin aiempaa useammin myös liian lyhyen työ- tai jäsenyysajan perusteella.

– Työttömiä on viime vuonna siirtynyt ansiopäivärahalta työmarkkinatuelle. Osasyy ansiopäivärahan saajien vähenemiselle on, että oikeus ansiopäivärahaan on entistä harvemmalla. Tämä voi johtua siitä, että oikeus ansiopäivärahaan on päättynyt pitkän työttömyyden vuoksi tai siitä, että ansiopäivärahan maksamiseksi vaadittua työhistoriaa ei löydy, TYJ:n toiminnanjohtaja Aki Villman sanoo tiedotteessa.

Ansiopäivärahan maksatus ei vähentynyt kaikissa työttömyyskassoissa. Ansiopäivärahaa maksettiin edellisvuotta enemmän osassa hoitoalan ja akateemisten alojen kassoja. Muun muassa Terveydenhuoltoalan sekä Erityiskoulutettujen työttömyyskassan kulut ja saajien määrä kasvoivat viime vuonna suhteessa edellisvuoteen.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)