Ano Turtiainen hakee Venäjän kansalaisuutta

Entisen kansanedustajan mukaan Suomea ei ole enää käytännössä olemassa.
Ano Turtiainen Moskovassa. / Youtube
Ano Turtiainen Moskovassa. / Youtube

Entinen kansanedustaja Ano Turtiainen sanoo Ria Novostin haastattelussa, että hän aikoo hakea Venäjän kansalaisuutta.

– Opiskelen venäjää vähän joka päivä. Aion jättää hakemuksen Venäjän kansalaisuuden saamiseksi ja pyrin rakentamaan täällä uuden elämän. Täällä asuu mukavia, hyviä ihmisiä, se on parasta Venäjällä, Turtiainen sanoo Ria Novostin haastattelussa.

Turtiainen kertoo vierailleensa Petroskoissa, Jaroslavlissa ja Tverissä, mutta viettävänsä suurimman osan ajastaan Moskovassa. Hän kuvailee elämäänsä Venäjällä ”vapaaksi”.

Turtiainen oli kansanedustaja kaudella 2019–2023. Hän pääsi eduskuntaan perussuomalaisten riveistä, mutta tuli erotetuksi ryhmästä. Pian hän perusti oman Valta Kuuluu Kansalle-puolueensa (VKK).

Vuoden 2025 lopulla Turtiainen lähti Venäjälle, jossa kertoi saaneensa poliittisen turvapaikan. Jälkeensä Suomeen hän jätti mittavat ulosottovelat.

Ria Novosti kertoo Turtiaisen lähteneen Venäjälle, koska tämä olisi kannattanut ”suhteiden ylläpitämistä Venäjään”, mutta Suomi liittyi Natoon.

Turtiainen myös sanoi Ria Novostille, että Suomia on nyt osa sotatoimialuetta Nato-jäsenyyden takia.

– Suomea ei enää käytännössä ole olemassa, se on osa fasistista länttä, sanoo Turtiainen haastattelussaan.

Vjatšeslav Volodin kiitti duumaa presidentin asetusten toimeenpanosta.
Soopelinahkat olivat pakotteiden kohteena vain noin kolme kuukautta. Italia ja Kreikka painostivat sallimaan niiden ostamisen.
Mainos