Annika Saarikko: Juha Sipilä ryhtyy neuvottelemaan keskustan puolesta

Keskustan puheenjohtaja kertoo, että päästötavoitekokonaisuus on saavutettu, mutta päälle haetaan viikunanlehteä.
Valtiovarainministeri Annika Saarikko. LEHTIKUVA / ANTTI AIMO-KOIVISTO
Valtiovarainministeri Annika Saarikko. LEHTIKUVA / ANTTI AIMO-KOIVISTO

Keskustan puheenjohtajan, valtiovarainministeri Annika Saarikon mukaan hallituksen sopimat tavoitteet ilmastonmuutoksen torjumiseksi on saavutettu. Hallituksen tavoitteena oli löytää keinot 11 miljoonan hiilidioksiditonnin päästövähennysten osalta.

– Se osuus, mikä oli vielä sopimatta, se kokonaisuus on saavutettu, Annika Saarikko sanoi toimittajille Säätytalon portailla.

Saarikko totesi, että liikenne- ja viestintäministeri Timo Harakka (sd.) on ehtinyt jo monesti infota asiasta.

– Olen tästä samaa mieltä. Se pakettikokonaisuus on kasassa, Saarikko sanoi.

Saarikon mukaan myös budjettivalmistelu valtion tulojen ja menojen osalta on erittäin hyvällä mallilla.

– Nyt tänne on kuitenkin tarpeen jäädä pienempi porukka hakemaan tälle ilmastoratkaisulle voisi kai sanoa jonkinlaisia alaviitteitä, kokonaissovun päälle viikunanlehteä, ja keskustan osalta tuota porukkaa vetää ex-pääministeri Juha Sipilä, Saarikko kertoi ja poistui Säätytalolta.

Sipilä on eduskunnan ympäristövaliokunnan puheenjohtaja.

LUE MYÖS:

Sanna Marin: Annoin keskustalle ja vihreille tehtävän löytää yhteinen kirjaus
Maria Ohisalo: Kyse ei ole 0,2 megatonnista, vaan uskottavuudesta

Mainos