Ammattiliitto Pro on ilmoittanut uudesta vuorokauden mittaisesta työnseisauksesta erikseen listatuissa yrityksissä. Työnseisaus järjestetään keskiviikkona 8. marraskuuta ja koskee kyseisen vuorokauden aikana tehtäviä työvuoroja.
Lakko koskee Ammattiliitto Pron neuvottelemien työehtosopimusten piiriin kuuluvia töitä eräissä Varsinais-Suomen alueella sijaitsevissa yrityksissä. Mukana on muun muassa Cargotec Finland Oy Raisiossa, Lindström Oy Turussa ja Turku Energia Oy Turussa.
Pron mukaan työtaistelun tarkoituksena on vaikuttaa Suomen hallituksen suunnittelemiin työlainsäädännön muutoksiin, jotka ammattiliiton mukaan heikentävät toimihenkilöiden työehtoja ja toimeentuloa.
Pro vaatii, että lait valmistellaan aidosti työmarkkinajärjestöjen kanssa yhdessä ja työelämää uudistetaan tasapuolisesti myös palkansaajien tarpeet huomioiden.
Pro ilmoitti torstaina järjestävänsä vuorokauden mittaisen työnseisauksen erikseen nimetyillä teollisuuden työpaikoilla myös tiistaina 7. marraskuuta. Tiistaina järjestettävät työnseisaukset koskevat erikseen nimettyjä yrityksiä Pohjois-Pohjanmaalla, Kainuussa ja Lapissa. Mukana on muun muassa Keitele Timber Oy, Kemijärven saha, Lappset Group Oy Rovaniemellä ja Scanfil EMS Oy Sievissä.