Tasavallan presidentti Alexander Stubbilta kysyttiin ukrainalaisen My–Ukrajina -televisiokanavan haastattelussa Suomen Kiovan-suurlähetystössä, onko Ukrainan sota siirtymässä uuteen eskalaatiovaiheeseen.
Stubbin mukaan Venäjä on käyttänyt pitkälti nykyiset mahdollisuutensa eskalaatioon ja keskittyy nyt ballistisiin ohjuksiin, ilmaiskuihin ja drooni-iskuihin. Seuraava askel voisi hänen mukaansa olla suuri mobilisaatio.
– Seuraava eskalaation taso Venäjän puolelta voisi tietysti olla esimerkiksi 300 000 tai jopa puolen miljoonan ihmisen mobilisaatio, Stubb sanoo.
Hän perustelee arviotaan Venäjän henkilöstötilanteella. Stubbin mukaan maa menettää sotilaita enemmän kuin pystyy rekrytoimaan uusia. Hän arvioi Venäjän menettävän kulutussodassa noin 30 000–35 000 sotilasta kuukaudessa.
Stubbin arvio on samansuuntainen Ukrainan tiedustelupalvelujen tuoreen arvion kanssa. Verkkouutiset kertoi torstaina, että Ukrainan tiedustelu arvioi Venäjän valmistelevan uutta liikekannallepanoa, jolla asevoimiin pyrittäisiin saamaan yhteensä 600 000 ihmistä vuosina 2026–2027. Suunnitelman mukaan 300 000 ihmistä mobilisoitaisiin vielä tänä vuonna ja toiset 300 000 ensi vuonna.
Stubb korostaa, ettei Venäjän seuraavista ratkaisuista kuitenkaan ole varmuutta. Hänen mukaansa tavoitteena pitäisi olla saada Moskova ymmärtämään, ettei se voi voittaa sotaa.
Suomi auttaa Ukrainan ilmapuolustusta
Haastattelussa Stubb kertoo myös keskustelleensa Ukrainan presidentin Volodymyr Zelenskyin kanssa maan ilmapuolustuksen vahvistamisesta.
Presidentin mukaan Suomi toimittaa Ukrainalle vielä Suomessa olevaa kriittistä ilmapuolustuskalustoa. Hän ei täsmentänyt, millaisesta kalustosta on kyse.
Stubb pitää ilmapuolustusta yhtenä sodan keskeisistä kysymyksistä. Hän arvioi Venäjän pystyvän valmistamaan noin sata ballistista ohjusta kuukaudessa ja katsoo Ukrainan tarvitsevan vastaavan mittaluokan torjuntakykyä. Hän viittaa muun muassa eri puolilla maailmaa oleviin Patriot-ilmatorjuntajärjestelmiin.
Talven lähestyessä Ukrainan energiainfrastruktuurin suojaaminen korostuu Stubbin mukaan entisestään. Ukrainalle tarvitaan hänen mukaansa ilmapuolustuksen lisäksi generaattoreita ja muuta kalustoa, jotta Venäjän iskut eivät aiheuttaisi liian suuria vahinkoja yhteiskunnalle.
Stubb arvioi Ukrainan olevan nyt sotilaallisesti, taloudellisesti ja poliittisesti paremmassa asemassa kuin vuosi, kaksi tai kolme vuotta sitten. Hänen mukaansa lännen ei silti pidä hellittää painetta, vaan Ukrainan tukemista ja Venäjään kohdistuvia pakotteita on jatkettava.