Venäläisen oppositiovaikuttaja ja korruptionvastustaja Aleksei Navalnyin asianajajat pidätettiin pian Navalnyin tuomion jälkeen.
Itsenäinen venäläinen Novaja Gazeta on julkaissut alla näkyvän videopätkän tapauksesta. Siinä poliisi taluttaa juristeja Olga Mihailovaa ja Vadim Kobzevia pois median edestä ja kohti poliisin ajoneuvoa.
Venäläislehden mukaan juristit olivat puhuneet toimittajille Navalnyin vankileirin edustalla. Pidätyksen syy on hämärän peitossa.
Aleksei Navalnyi sai tänään yhdeksän vuoden vankeustuomion väitetystä petoksesta ja oikeuden halventamisesta. Tuomiota pidetään täysin poliittisena. Navalnyi istuu parhaillaan kahden ja puolen vuoden tuomiota väitetyistä ehdonalaisrikkomuksista.
Navalnyi myrkytettiin Siperiassa vuoden 2020 elokuussa. Hänet pidätettiin heti kun hän oli palannut hoidosta Saksasta. Julkisuuteen tulleiden tietojen perusteella murhayrityksen takana oli Venäjän turvallisuuspalvelu FSB:n myrkkyihin erikoistunut ryhmä.
LUE MYÖS:
Aleksei Navalnyille yhdeksän vuotta lisää vankeutta, näin hän kommentoi
Полиция задержала адвокатов Алексея Навального Ольгу Михайлову и Вадима Кобзева. Они общались с журналистами около покровской колонии.https://t.co/J8CzHdYRnp
Видео: Андрей Карев / «Новая газета» pic.twitter.com/CO5z6HfF8U
— Новая Газета (@novaya_gazeta) March 22, 2022