Erityislasten äidit asetettu kunniavartioon Siperiassa

Naiset marssivat videolla mielikuvitusaseiden kera.
Siperialaisäidit marssimassa kunniavartioon. (Kuvakaappaus videolta/Jelena Spasskih)
Siperialaisäidit marssimassa kunniavartioon. (Kuvakaappaus videolta/Jelena Spasskih)

Venäjällä Siperian pääkaupungissa Novosibirskissä on päätetty asettaa erityis- ja vammaislasten äidit kunniavartioon toisessa maailmansodassa kaatuneiden Siperian puna-armeijalaisten muistomerkille Voitonpäivänä 9. toukokuuta.

Asiasta kertoi venäläisessä vKontakte-yhteisöpalvelussa valtapuolue Yhtenäisen Venäjän paikallinen edustaja Jelena Spasskih otsikolla ”Äidit seisovat vartiossa”. Hän myös julkaisi ohessa videon harjoituksista, joka on sitten lähtenyt kiertämään eri puolilla sosiaalista mediaa.

– He seisovat ikuisen tulen kunniavartiossa juhlaviikon ajan. He ovat olleet ”Yleisvenäläisen kansanrintaman” ja ”Yhteinen asia”-säätiön projektin puittessa kentällä nyt kaksi päivää. Mielikuvitusaseet käsissään nämä naiset, äidit ja isoäidit oppivat juhlalliset marssiaskeleet, muodostelmat ja äksiisit.

Spasskih kertoo, että äitejä odottavat vielä AK-rynnäkkökiväärin kokoamis- ja purkamisharjoittelut sekä ammuntaharjoitukset. Hänen mukaansa myös lapset osallistuvat harjoituksiin, jotta ”perinteetsäilyvät jälkipolville”.

– Vasen, vasen, vasen kaks’ kolme! Katse oikeaan päin! Sivulle vie! – naisia ovat tukemassa kokeneet koulututtajat. Kaikki ei suju heti oikein ensimmäisellä kerralla, mutta kuten sanotaan, harjoitus tekee mestarin, kirjoittaa Spasskih.

Venäjän vaikeudet saattavat lisätä riskiä, että maa yrittää koetella Naton yhtenäisyyttä rajatulla operaatiolla, arvioi Hamish de Bretton-Gordon.
Nato-maat ovat huolissaan merenpohjan kaapeleista ja putkista, joiden läheisyydessä on havaittu epäilyttävää toimintaa.
Lievässä nousussa aloittaneet markkinat syöksyivät keskellä päivää alaspäin kuin kivi.
Mainos