Luminen maisema Helsingissä 7. tammikuuta. / LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN

Onko nyt paljon lunta?

Joulukuun säällä oli suuri merkitys nykyiseen lumitilanteeseen.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Vuosina 1991-2020 lunta on ollut maan eteläosassa Varsinais-Suomen 10 ja 20 senttimetrin väliltä Etelä-Karjalan 20–40 senttimetriin. Nyt sitä on Etelä-Suomessa noin 20 senttimetriä, eli aika paljon, kertoo Foreca. Lumen määrä on nyt samaa luokkaa kuin esimerkiksi Pohjois-Savossa.

Etelässä lumitilanne kuitenkin vaihtelee havaintoasemittain: toisaalla lunta on vähän, toisaalla taas keskimääräistä enemmän.

Maan keskiosassa, varsinkin idässä, lunta on sen sijaan tavallista selvästi vähemmän. Jyväskylän lentoasemalla lumensyvyys on 16 senttimetriä tyypillisen noin 30 senttimetrin tilalta ja Nurmeksen Valtimossa 17 senttimetriä vajaan 40 sijaan.

Käytännössä pitää mennä Lappiin asti, että osassa havaintoasemista lunta on selvästi enemmän kuin tavallisesti tähän aikaan. Esimerkiksi Sodankylän Tähtelässä tammikuun lopussa on keskimäärin noin 60 senttimetriä lunta, kun nyt on jo lähellä 80 senttimetriä.

Joulukuun säällä oli suuri merkitys nykyiseen lumitilanteeseen. Silloin Suomi jakautui kahtia: Lapissa oli talvista ja tavanomaista sateisempaa, joten siellä lumitalvi pääsi jo viime vuoden puolella hyvään alkuun. Muualla maassa oli lauhaa ja lunta alkoi kertyä kunnolla vasta joulun jälkeen. Tyypillisesti lumensyvyys on Suomessa suurimmillaan maaliskuun puolella, Lapissa jopa vasta huhtikuun alussa, joten lunta on todennäköisesti tulossa lisää vielä koko maahan.

 

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
Venäjän hyökkäys

Venäjä iski luostariin

Odessalaisen luostarin rakennukset vaurioituivat lennokki-iskussa ja yksi ihminen joutui sairaalaan.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)