Tunnistamattomiksi jääneiden vainajien hautoja Ukrainan Butšassa. / LEHTIKUVA/AFP/SERGEI SUPINSKY

Kylmäävät numerot: Venäjän hyökkäyksen tappiot kohta kaksi miljoonaa

Yhteenlasketut tappiot ylittänevät kaksi miljoonaa keväällä.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Venäjän laiton hyökkäys Ukrainaan on aiheuttanut pian yhteensä kahden miljoonan sotilaan tappiot, kertoo Center for Strategic and International Studies (CSIS) tiistaina julkaistussa selvityksessä.

CSIS:n arvion mukaan Venäjän tappiot ovat yli 1,2 miljoonaa. Tämä sisältää kaatuneet, haavoittuneet ja kadonneet. Ukrainan vastaavat tappiot tutkimuslaitos arvioi 500 000 ja 600 000 sotilaan välille. Kaatuneita Venäjän asevoimissa on noin 325 000 ja Ukrainan asevoimissa noin 140 000.

Lisäksi YK:n aiemmin tammikuussa esittämän laskelman mukaan sodassa on kuollut vuodesta 2022 alkaen noin 15 000 siviiliä.

Kaikki nämä luvut ulottuvat hyökkäyssodan alusta vuoden 2025 loppuun. Mukana ei siis ole tammikuun 2026 aikana tapahtuneita tappiota, mikä tarkoittaa että todelliset luvut ovat jo esitettyä korkeammat.

Kulutussota kuluttaa sekä hyökkääjää että puolustajaa. Niinpä CSIS arvioi, että kahden miljoonan sotilaan tappiot ylittyvät lähikuukausina.

Vertailun vuoksi: esimerkiksi Latviassa on 1,8 miljoonaa asukasta eli saman verran kuin Venäjän ja Ukrainan yhteenlaskettu tappioluku on jo nyt. Keväällä, jos kahden miljoonan tappiot toteutuvat, päästään Slovenian välilukuun. Suomen mittakaavassa tappioluvut ovat sitä luokkaa, että niihin mahtuisivat kaikki asukkaat Suomen kuudesta suurimmasta kaupungista; Helsingistä, Espoosta, Tampereelta, Vantaalta, Oulusta ja Turusta.

Kuolleet voi asettaa mittakaavaan ajattelemalla, että Ukrainan sotilaita on kaatunut noin 140 000 ja Jyväskylässä on runsaat 149 000 asukasta. Venäjän kaatuneet 325 000 vastaavat Espoon väkilukua.

Kulutussodallaan Venäjä pyrkii voittamaan aikaa ja massaa. Jatkuvan hyökkäyspaineen ylläpitäminen tarkoittaa erittäin suuria tappioita, mutta CSIS:n mukaan Venäjän poliittinen järjestelmä on kyennyt suodattamaan nämä tappiot paremmin kuin moni ensimmäisen noin vuoden aikana oletti.

— Presidentti Vladimir Putin ei kuitenkaan lannistu korkeista uhri- ja kuolleisuusluvuista, eikä Venäjän talouden taantuma todennäköisesti tuo Kremliä neuvottelupöytään – ainakaan sellaisilla ehdoilla, jotka olisivat Ukrainan tai Euroopan hyväksyttävissä, CSIS:n raportin kirjoittajat päättelevät.

— Putin saattaa olla valmis hyväksymään korkeat uhri- ja kuolleisuusluvut, koska suurin osa näistä sotilaista on kotoisin esimerkiksi Kaukoidästä ja Pohjois-Kaukasuksesta eivätkä hänelle poliittisesti tärkeiltä alueilta, kuten Moskovasta ja Pietarista.

Johonkin CSIS:n selvitys kuitenkin osui. Kremlin tiedottaja Dmitri Peskov kommentoi julkaistuja tappiolukuja siirtelemällä vastuusta Venäjän puolustusministeriölle. Venäjä ei ole tiettävästi koskaan hyökkäyssodan aikana suostunut kertomaan, paljonko sota on aiheuttanut miestappioita.

Poimintoja videosisällöistämme

 

 

 

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)