Tämän vuoden Euroviisut järjestettiin Sveitsissä. AFP / LEHTIKUVA / FABRICE COFFRINI

”Päätös ei kuulu poliitikoille senttiäkään” – vihreissä ja vasemmistoliitossa raivostuttiin Ylelle

Sinuhe Wallinheimo pitää erikoisena, että jotkut poliitikot haluavat rikkoa Yle-lakia.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Yleisradio aikoo osallistua Euroviisuihin. Päätöksestä ovat suivaantuneet vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela sekä vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta, jotka vaativat Suomelta viisuboikottia sen vuoksi, että Israel osallistuu kilpailuun.

Euroopan yleisradiounioni Ebu päätti torstaina, että Israel voi osallistua. Hollanti, Espanja, Irlanti ja Slovenia ovat tämän jälkeen ilmoittaneet boikotoivansa kisoja.

Virta vaati tiedotteessa Ylen hallituksen kutsumista hätäkokoukseen.

– Ylen hallituksen on nyt kokoonnuttava hätäkokoukseen kumoamaan johtoryhmän päätös. Tilanne on jo täysin politisoitunut ja pakottaa jokaisen maan valitsemaan puolensa. Suomen on asetuttava historian oikealle puolelle vastustamaan kansanmurhasta syytetyn Israelin osallistumista, Virta sanoi.

Kansanedustaja ja Ylen hallintoneuvoston jäsen Sinuhe Wallinheimo (kok.) muistuttaa, että päätös Yleisradion mukanaolosta Euroviisuista ei kuulu poliitikoille.

-Perin kummallista, että muutamat poliitikot haluavat rikkoa selvästi voimassa olevaa Yle-lakia. Päätös ei kuulu poliitikoille senttiäkään, vaan Ylen johdolle. Niin laki sanoo. Suosittelen kollegoita tutustumaan Yle-lakiin, jonka ovat itse säätäneet, kommentoi Wallinheimo.

Perussuomalaisten kansanedustaja ja varapuheenjohtaja Joakim Vigelius huomauttaa tiedotteessa, että vihreät ovat aiemmin kritisoineet Ylen politisoinniksi muun muassa sitä, että yhtiön tehtäviä ja rahankäyttöä on perattu.

– Nytkö Ylen politisoiminen sopiikin oppositiolle? kysyy Vigelius.

Ylen toimitusjohtaja Marit af Björkesten puolestaan on sanonut muun muassa Iltalehdessä, että Yle haluaa erottaa Israelin maana, Israelin hallituksen ja Israelin yleisradioyhtiön toisistaan. Lisäksi koko viisujen idea on yhdistää yhteisöjä musiikin merkeissä.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
Kokoomus

Hallituksen johtajan naama palaa aina

Pääministerin kohtalona on kärsiä omista ja hallituskumppaneidensa epäonnistumisista ja virheistä. Petteri Orpolle on kaivattu haastajaa, mutta hänen historiansa kirjoitetaan vasta vuosien päästä.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)