Poliisiauto Rinkebyn lähiössä Tukholmassa.., LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN

Ruotsin poliisin kovat luvut julki: Kymmenettuhannet mukana maan jengirikollisuudessa

Ruotsin jengitoiminnan vähentymisestä ei ole merkkejä.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Ruotsin poliisin vuoden 2025 tilanneraportti kertoo, että maassa on noin 17 500 aktiivista jengiläistä ja lisäksi 50 000 henkeä on kytköksissä jengirikollisuuteen ja -väkivaltaan, kertoo Ruotsin yleisradioyhtiö SVT.

Poliisitoimenjohtaja Petra Lundh kertoi tiedotustilaisuudessa luvut yhdessä oikeusministeri Gunnar Strömmerin kanssa.

– Me teemme poliisissa kaikkemme, jotta saisimme käännettyä tämän kehityksen, sanoi Lundh.

Ensi kerran Ruotsin jengirikollisuuden laajuutta selvitettiin vuonna 2024. Tuolloin aktiivisia rikollisverkostoissa toimivia jengiläisiä oli 14 000 ja 48 000 henkeä oli kytköksissä näihin rikollispiireihin.

Tämän vuoden luku on yhteensä 5500 enemmän kuin viime vuonna, mutta Lundhin mukaan siitä ei voi tehdä suoria johtopäätöksiä.

– Emme ole havainneet merkkejä laskusta tai noususta, vaikka tämän vuoden luvut vaikuttavatkin olevan suuremmat.

Poliisin mukaan muutos lukemissa johtuu siitä, että jengiläisten määrä ei ole lisääntynyt viime vuodestsa, vaan poliisi on soveltanut uusia menetelmiä. Toisaalta samaan aikaan ei ole merkkejä siitä, että jengitoiminta olisi vähentynyt.

– Tätä yhteiskuntaa uhkaavaa rikollisuutta ei voida poista ainoastaan lakiteitse, vaan meidän tulee estää näitä rikoksia jo varhaisemmass vaiheessa, ja ennen kaikkea lopettaa näihin väkivaltarikoksiin valmiiden lasten ja nuorten virta, sanoi Lundh.

Aktiivisten alaikäisten jengirikollisten määrä on vähentynyt verrattuna viime vuoteen, mutta myöskään tästä ei voi tehdä mitään konkreettisia johtopäätöksiä.

– Käyttämämme menetelmä perustuu siihen, että rikollisuuden tulee olla ajassa jatkuvaa, ja tämä tarkoittaa sitä, että moni  vain yksittäisiä vakavampia rikoksia tekevä nuori putoa tästä pois.

Ruotsin poliisi huomattaa tiukkojen kriteerien tarkoittavan, että 17 500 on Ruotsin aktiivisten jengirikollisten vähimmäismäärä.

Aktiivisten jengirikollisten keski-ikä on 28. Heistä 81 prosenttia on ainoastaan Ruotsin kansalaisia ja 94 prosenttia miehiä.

 

Poimintoja videosisällöistämme
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)