Perussuomalaiset on noussut Ylen kannatusmittauksessa keskustan ohi kolmanneksi suosituimmaksi puolueeksi.
PS:n kannatus oli tuoreimmassa mittauksessa 14,9 prosenttia, eli nousua on tullut 2,1 prosenttiyksikköä.
– Perussuomalaisten kannatus duunarien keskuudessa on noussut, mutta se on edelleen paljon alempana kuin mitä se oli silloin, kun perussuomalaisten kannatus on ollut huippulukemissaan, kertoo Taloustutkimuksen tutkimusjohtaja Tuomo Turja Ylelle.
SDP jatkaa mittauksen kärjessä 24,9 prosentin kannatuksella. Laskua edelliseen mittaukseen on 0,9 prosenttiyksikköä. Turjan mukaan pudotus ei ole yllättävää.
– Kun kannatus on melkein 26 prosenttia, niin se alkaa olla tässä Suomen nykyisessä poliittisessa ilmastossa aika lailla tapissa, hän toteaa.
Kokoomuksen kannatus on 18,6 prosenttia. Laskua edelliseen mittaukseen on 0,6 prosenttiyksikköä.
SDP 24,9 (-0,9)
Kok 18,6 (-0,6)
PS 14,9 (+2,1)
Kesk 14,3 (-0,4)
Vas 9,6 (+0,1)
Vihr 7,5 (-0,2)
RKP 4,1 (+0,6)
KD 3,5 (-0,4)
Liik 1,2 (+0,4)
muut 1,4 (-0,7)
Taloustutkimus haastatteli 2 383 ihmistä tietokoneavusteisina puhelinhaastatteluina ja nettipaneelissa 3.9.– 30.9.2025. Haastateltavilta kysyttiin, minkä puolueen ehdokasta he äänestäisivät, jos eduskuntavaalit olisivat nyt. Puoluekantansa kertoi 1 768 henkilöä (74,2 prosenttia). Haastattelujen kohderyhmänä oli Suomen yli 18-vuotias väestö, pois lukien Ahvenanmaa. Virhemarginaali on suurimmillaan 2 prosenttiyksikköä suuntaansa.





