Tervetulokyltti Maarianhaminassa. LEHTIKUVA/JUSSI NUKARI

Meteori räjähti ilmakehässä Ahvenanmaalla

Poliisi sai ilmoituksen räjähdyksestä Pohjois-Ahvenanmaalla tiistai-iltana.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Ahvenanmaan poliisilaitos sai ensimmäisen ilmoituksen valoilmiöstä ja voimakkaasta räjähdyksestä kello 22.37.

Poliisi meni paikalle ja aloitti asian tutkinnan. Tutkinnan jälkeen poliisi oletti, että valo- ja ääni-ilmiöiden syynä on meteori.

Poliisi ei ole saanut ilmoituksia henkilö- tai omaisuusvahingoista tapahtumaan liittyen.

Meteori eli tähdenlento on meteoroidi, joka iskeytyy Maan ilmakehään. Useimmiten on kyse kooltaan yleensä hiekanjyvää pienemmästä avaruuden hiukkasesta.

Meteorit ovat peräisin komeetoista tai joskus asteroideista. Tähtitieteellisen yhdistyksen Ursan mukaan meteorit palavat keskimäärin noin 80-100 kilometrin korkeudella. Joskus ne ovat selvästi värillisiä ja muodostavat ionisaatiosta johtuvia vanoja.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)