Satama Duisburgissa. / AFP / LEHTIKUVA / INA FASSBENDER

Saksan talouskehityksestä varoitus: Rakentaminen romahti

Maan energiapolitiikka huolettaa monia teollisuusvaikuttajia.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Ekonomistit ovat esittäneet huolestuneita arvioita Euroopan talousmoottorina toimineen Saksan kasvun hyytymisestä.

Maan rakennusalan ahdinko vaikuttaa vain syventyneen. HCOB-päällikköindeksi oli viime joulukuussa 37 ja tammikuussa 36,3, mikä oli mittaushistorian heikoimpia lukemia.

Hamburg Commercial Bank -pankin pääekonomisti Cyrus de la Rubia sanoi Telegraph-lehden mukaan, että rakennusalan vaikeudet alkoivat huhtikuussa 2022. Kriisi vaikuttaa laajenevan ja syvenevän, eikä myönteisestä käänteestä ole toistaiseksi mitään merkkejä.

Saksan teollisuusjohtajat ovat valittaneet sosiaalidemokraattien liittokansleri Olaf Scholzin ”toksisesta” ja ”dogmaattisesta” ilmastopolitiikasta, jonka väitetään kampittaneen maan talouskehitystä. Energiapolitiikan suurena ongelmana on aiempi päätös luopua ydinvoimasta.

– Kukaan ei voi sanoa varmasti, miltä energiahuoltomme näyttää seitsemän vuoden kuluttua. Kukaan ei tiedä, kuinka korkealla tasolla sähkön hinta on silloin, teollisuutta edustavan BDI:n johtaja Siegfried Russwurm sanoo Financial Timesille.

Saksan bruttokansantuote kutistui viime vuonna 0,3 prosenttia. OECD:n kasvuennuste vuodelle 2024 on 1,1 prosenttia.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)