Laiva Pohjoisella Jäämerellä. LEHTIKUVA

Arvio USA:sta: Venäjän arktinen uho on kääntymässä sitä itseään vastaan

Kremlin tulkinnat kansainvälisestä merioikeudesta ontuvat amerikkalaistutkijan mukaan pahasti.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Presidentti Vladimir Putin on allekirjoittanut 5. joulukuuta 2022 lain, jonka tarkoituksena on rajoittaa ulkomaisten sota-alusten liikennöintiä Koillisväylällä. Tämä on amerikkalaistutkija Cornell Overfieldin mukaan todennäköisesti virheliike: sen sijaan, että laki todella vähentäisi ulkomaisten sota-alusten liikkumista Venäjän pohjoisen rannikon tuntumassa, se saattaa hänen mukaansa pikemminkin lisätä sitä.

Asetelman taustalla on kiista kansainvälisen merioikeuden rajoista. Venäjän lainsäädännön mukaan Koillisväylä kattaa laajan alueen, joka ulottuu Novaja Zemljasta Beringinsalmeen, ja väittänyt alueen keskeisiä salmia aluevesikseen, minkä Yhdysvallat kiistää.

– Nyt venäläiset lainsäätäjät ovat ryhtyneet rajoittamaan ulkomaisten sota-alusten navigointia Koillisväylän sisäisillä vesillä. Putinin hyväksymällä lainmuutoksella otetaan käyttöön useita ulkomaisia sota-aluksia koskevia määräyksiä. Niistä tärkein on se, että Venäjä vaatii niitä hankkimaan luvan kulkea salmien läpi vähintään 90 päivää etukäteen, yhdysvaltalaisessa CNA- tutkimuslaitoksessa työskentelevä Overfield kertoo Foreign Policy -lehdessä.

Uuden lain on hänen mukaansa tarkoitus myös rajoittaa salmien läpi kulkevien ulkomaisten sota-alusten määrää ja antaa Venäjälle oikeus keskeyttää niiden liikennöinti milloin tahansa.

”Yksikin jäänmurtaja riittää”

Venäjän uusi laki on Overfieldin mukaan selvästi kansainvälisen oikeuden vastainen, mikä tekee siitä pätemättömän myös Venäjän oman perustuslain nojalla.

Neuvostoliitto on hänen mukaansa 1960-luvulla useissa diplomaattisissa neuvotteluissa nimenomaisesti tunnustanut oikeuden viattomaan kauttakulkuun Karansalmen (ven. Карские Ворота) ja Vilkitskinsalmen (ven. пролив Вилькицкого) läpi. Viattomalla kauttakululla tarkoitetaan kansainvälisessä merioikeudessa ulkomaisen aluksen oikeutta kulkea rantavaltiolta lupaa pyytämättä sen aluemerellä edellyttäen, että kauttakulku on etenevää eikä uhkaa kyseisen valtion rauhaa, yleistä järjestystä tai turvallisuutta.

– Uusi laki, mukaan lukien säännökset, jotka edellyttävät ennakkolupaa merenkululle, on täysin ristiriidassa viattoman kauttakulun periaatteen kanssa – ja myös Venäjän tästä oikeudesta esittämän tulkinnan kanssa, Overfield toteaa.

Laki kääntyy hänen mukaansa todennäköisesti Venäjää itseään vastaan, koska se on omiaan houkuttelemaan useiden maiden laivastoja operaatioihin, joiden tarkoituksena on painottaa viattoman kauttakulun oikeuden voimassaoloa myös kyseisillä vesillä.

– Yhdysvaltain liittolaisten sota-alukset, jotka aiemmin olisivat saattaneet kulkea Venäjän talousvyöhykkeen kautta, saattavat nyt kulkea Karansalmen tai Vilkitskinsalmen läpi viattoman kauttakulun ja kansainvälisen oikeuden puolustamiseksi, hän sanoo.

– Uuden lain myötä Venäjä saattaa kuvitella olevansa ”saamassa arktisen alueen takaisin”, mutta todellisuudessa se on siirtynyt ohuelle jäälle. Riittää, että yksi ulkomainen jäänmurtaja tai sota-alus kulkee noiden arktisten salmien läpi sysätäkseen Venäjän todellisuuden kylmään veteen.

Poimintoja videosisällöistämme
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)