Petsamon prikaatin joukkoja harjoituksissa. www.mil.ru

Venäjän pohjoisista maajoukoista on jäljellä enää viidennes

Moskova on jatkanut panostuksia arktiselle alueelle, vaikka Ukrainan sota nieleekin joukkoja.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Venäjä on joutunut lähettämää valtaosan maan pohjoisosiin sijoitetuista joukoista Ukrainaan, tiedustelulähteet arvioivat CNN:lle.

– Alkuperäisistä maajoukoista on jäljellä enää 20-25 prosenttia, mutta [pohjoiseen sijoitettuihin] merivoimiin sota ei ole vaikuttanut mitenkään, nimettömänä pysyttelevä korkea tiedustelulähde sanoo.

Vaikka pohjoisesta onkin vedetty valtavasti sotilaita Ukrainaan, on Moskova silti jatkanut panostuksia alueen sotilaallisten kykyjen kehittämiseen.

Amerikkalaismedian hankkimien Maxarin satelliittikuvien perusteella tutka-asemien ja lentokenttien rakentaminen on edennyt.

Jutussa nostetaan esiin esimerkiksi Olenegorskin ja Vorkutan tutka-asemat sekä Ostrovnoihin Barentsinmeren rannalle pystytettävä uusi Rezonans-N-tutkajärjestelmä. Kuva-analyysin mukaan Ostrovnoihin on valmistumassa nyt viides tällainen tutka. Venäjä väittää, että Rezonans-N pystyy havaitsemaan myös vaikeasti tutkassa näkyviä kohteita kuten häivelentokoneita. Tällaisen tutkan rakentamisesta myös Norjan ja Suomen rajan lähelle Zapoljarnyihin kerrottiin syksyllä 2020.

CNN kertoo Venäjän myös avaavan Neuvostoliiton vanhoja tukikohtia arktisella alueella.

Valtavia tappioita

Pohjoisesta Ukrainaan lähetettyjen maajoukkojen täydentäminen tulee mitä todennäköisimmin viemään aikaa.

Suomessakin on uutisoitu Venäjän pohjoisten joukkojen Ukrainassa kärsimistä kovista tappioista. Erityistä huomiota on kiinnitetty Petsamon 200. erilliseen moottoroidun jalkaväkiprikaatin menetyksiin.

Hiljattain julki tulleiden tietojen mukaan joukon tappiot ovat olleet vielä merkittävästi suurempia kuin aiemmin on luultu.

Washington Post kertoi viime viikolla haltuunsa saamiin venäläisiin asiakirjoihin viitaten, että Ukrainaan lähetetyistä yli 1 400 Petsamon prikaatin sotilaasta oli jäljellä enää alle 900.

Tappiot saattavat olla tätäkin suurempia, koska osa vahvuuteen lasketuista miehistä oli asiakirjojen mukaan todellisuudessa yhä sairaaloissa tai kadonneina. Monien kerrotaan myös kieltäytyvän nyt palveluksesta. Prikaatin komentajan sanottiin lisäksi haavoittuneen vakavasti rintamalla.

 

Poimintoja videosisällöistämme
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)