Volodymyr Zelenskyi vasemmalla. LEHTIKUVA / AFP

Ukrainan presidentti: Edessä historiallinen viikko

Volodymyr Zelenskyin mukaan Venäjältä on odotettavissa suurempia hyökkäyksiä.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyin mukaan Ukrainassa alkaa historiallinen viikko, joka on yksi tärkeimmistä sitten vuoden 1991, jolloin Neuvostoliitto hajosi.

– Nyt alkaa viikko, jolloin kuulemme EU:n vastauksen Ukrainan ehdokasasetelmasta, presidentti lausuu sosiaalisessa mediassa julkaistulla videopuheella.

Hän ennakoi, että tällä viikolla on odotettavissa myös suurempia hyökkäyksiä Venäjän suunnalta.

– Meidän pitää varautua odottaa myös suurempaa vihamielistä toimintaa Venäjän suunnalta.

Videopuheessaan Zelenskyi kiittää ukrainalaisia työstä maansa eteen. Erityiskiitoksen hän osoittaa maan hoitohenkilökunnalle, jotka ovat tehneet ansiokasta työtä Venäjän hyökkäyksen alusta alkaen.

Voit katsoa presidentin videopuheen kokonaisuudessaan alta.

 

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
Venäjän hyökkäys

Venäjä iski luostariin

Odessalaisen luostarin rakennukset vaurioituivat lennokki-iskussa ja yksi ihminen joutui sairaalaan.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)