Kokoomuksen kansanedustaja Ben Zyskowicz kritisoi hallituksen budjettiriihtä.
Hänen mukaansa uusien miljardimenojen rahoituspuolesta, eli työllisyyden parantamisesta, ei hallituksella budjettiriihessä ollut juuri mitään konkreettista esitettävää tai tietoa.
– Valtiovarainministeri Mika Lintilä (kesk.) on sentään urhea mies. Hän toistaa kaikilla foorumeilla, että niin ei voi tapahtua, että hallitusohjelman menot toteutuvat, mutta lisämenojen rahoitus (työllisyysasteen nostaminen 75 prosenttiin) ei toteudu, Zyskowicz toteaa tiedotteessa.
– Siinä tilanteessa muka arvioidaan nyt päätettyjä menolisäyksiä uudelleen ja tehdään tarvittavia menoleikkauksia. Vaikka julkinen keskustelu näyttää osin tähän uskovan, itse en usko lainkaan.
Zyskowiczin mukaan tässä äärimmäisen todennäköisessä tilanteessa nykyinen hallitus on sekä haluton että kyvytön säästöihin.
– Eli edessä ovat velanoton lisäkasvattaminen ja verojen lisäkiristykset.
Hänen mukaansa poliitikkojen ydinosaamiseen kuuluu veronmaksajien rahojen jakaminen hyviin kohteisiin.
– Kun Antti Rinteen (sd.) hallituksen ensimmäinen budjettiriihi keskittyi käytännössä vain tähän meno- eli jakamispuoleen, ei ole lainkaan ihmeteltävää, että riihi oli ohi ennätysajassa, Zyskowicz toteaa.





