Itä-Suomen yrityksillä vaikeuksia saada rahoitusta

Toimitusjohtaja pitää tilannetta valitettavana.
Joensuun keskustaa arkistokuvassa. WIKIMEDIA COMMONS/TOMISTI, CC-BY-SA-4.0
Joensuun keskustaa arkistokuvassa. WIKIMEDIA COMMONS/TOMISTI, CC-BY-SA-4.0

Joka viides pk-yritys (21 prosenttia) kokee, että rahoituksen saanti on vaikeutunut viimeisen vuoden aikana, osoittaa Suomen yrittäjien teettämä yrittäjägallup.

Vaikka tilanne on hieman parantunut syksyllä, rahoitushaasteet hidastavat edelleen yritysten kasvua ja hankkeiden toteutumista.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Joka viides kertoo, että rahoitushaasteet ovat hidastaneet kasvua. Teollisuudessa jopa 37 prosenttia kertoo, että kasvua tukevia hankkeita jää toteutumatta rahoituksen puutteesta, toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen Suomen yrittäjistä sanoo tiedotteessa.

Hänen mukaansa on valitettavaa, että erityisesti teollisuudessa ja Itä-Suomessa yritykset raportoivat vaikeuksista saada rahoitusta.

– Teollisuudessa on paljon kasvupotentiaalia ja Itä-Suomessa on muutenkin haastavaa, Pentikäinen toteaa.

Pääkaupunkiseudulla tilanne on vastausten perusteella selkeästi paras.

– Rahoittajat näyttävät suosivan pääkaupunkiseudulla toimivia yrityksiä, Pentikäinen toteaa.

Entistä pienempi osa myös sanoo, että rahoituksen saanti ei ole vaikeutunut.

OP-ryhmän osuus pk-yritysten pankkina on entisestään vahvistunut. Nordea taas näyttää tuntuvasti vetäytyneen varsinkin pienempien pk-yritysten rahoituksesta.

Poimintoja videosisällöistämme

– Nordean osuus yritysten pääpankkina on tippunut viidessä vuodessa vajaan kolmanneksen, mikä on paljon. Nordea haastaa OP:n ykkösasemaa lähinnä pääkaupunkiseudulla, Pentikäinen toteaa.

Pk-yritysten kannalta riittävä pankkikilpailu on aivan olennaista. Vähiten rahoituksen saanti on vaikeutunut Danske Bankilla ja Nordealla.

– Tarvitaan vaihtoehtoja. Siksi on hyvä, että Oma Säästöpankki on vahvistanut asemaansa.

– Vetoan pankkeihin, että he ovat kasvutalkoissa mukana ja rahoittavat auliimmin yrityksiä. Varsinkin isot pankit tekevät erittäin hyvää tulosta olemattomin luottotappioin. Se kertoo, että riskinotto ei ole tasapainossa, Pentikäinen jatkaa.

Rahoitusvaikeuksista raportoivista yrityksistä 45 prosenttia kertoo, että jokin hanke on kokonaan tai osittain toteutumatta rahoituksen puutteen vuoksi. Tämä on merkittävä este kasvulle.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Yrittäjägallupin toteutti Verian Suomen Yrittäjien toimeksiannosta 1.–8. lokakuuta 2025. Kyselyyn vastasi 1 175 pk-yrityksen edustajaa. Tulosten luottamusväli on kokonaistulosten osalta 2,9 prosenttiyksikköä suuntaansa.

 

 

Puolustusteollisuudessa voidaan kansanedustajan mukaan nähdä uusi Nokia-ilmiö.
Kireä verotus heikentää työn kannustimia ja jarruttaa talouskasvua, keskusjärjestö arvioi.
Pankkikonserni vähentää työntekijöidensä määrää.
Mainos