TE: Suomen ruuantuotanto nojaa Venäjään – Tämä laitos pyrkii vaikuttamaan tilanteeseen

Suomeen ollaan perustamassa vihreän ammoniakin tuotantolaitosta.
Ammoniakin yleisin käyttökohde on maatalouden lannoitteiden valmistuksessa. LEHTIKUVA / JUSSI NUKARI
Ammoniakin yleisin käyttökohde on maatalouden lannoitteiden valmistuksessa. LEHTIKUVA / JUSSI NUKARI

Suomalainen Green North Energy on kehittämässä vihreän ammoniakin tuotantolaitosta. Ensimmäistä laitosta ollaan perustamassa Naantaliin, mutta yhtiön tavoitteena on monistaa laitoskonsepti myöhemmin ainakin Poriin ja Kemiin, kertoo Talouselämä.

Kyseessä on noin 600 miljoonan euron laitos, joka on kooltaan 280 megawattia. Yhtiön toimitusjohtaja Jussi Ylinen mukaan laitoksessa tullaan tuottamaan vetyä, joka jatkojalostetaan ammoniakiksi. Prosessissa elektrolyysillä tuotettu vety ja ilmasta erotettu typpi yhdistyvät ammoniakiksi.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Ylisen mukaan ammoniakista on moneksi. Yleisin käyttökohde on maatalouden lannoitteiden valmistuksessa. Tulevaisuudessa ammoniakkia voidaan käyttää esimerkiksi laivaliikenteen e-polttoaineena.

–Ammoniakkia povataan ensimmäisessä vaiheessa sellaisten alusten polttoaineeksi, jotka kuljettavat rahtia. Ne ovat Suomen tuonnin ja viennin kannalta keskeisiä aluksia, Ylinen sanoo Talouselämälle.

Hän pitää ammoniakkia Suomen huoltovarmuuden kannalta tärkeänä raaka-aineena.

Mainos - sisältö jatkuu alla

–Globaalista ammoniakintuotannosta yli 50 prosenttia on Kiinassa, Venäjällä, Lähi-idässä ja Yhdysvalloissa. Eurooppa on elänyt Venäjän tuonnin varassa, Ylinen toteaa.

Investointipäätös Naantalin-laitoksesta on mahdollista tehdä ensi talvena. Ensimmäisen laitoksen odotetaan valmistuvan vuonna 2027.

–Joko me jatkamme fossiilitaloudessa, johon liittyy Venäjä, tai irtaudumme fossiilitaloudesta, Ylinen linjaa.

Mainos - muuta luettavaa
Mainos