Ihmetys ministerin vastauksesta: Muutos vaikeuttaa hoitoa

Paula Risikko kuvaa ministerin vastausta oudoksi.
Geriatrian professorit ovat vedonneet ministeriöön, ettei akuuttilääkevaraston säädöksiä muutettaisi. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN
Geriatrian professorit ovat vedonneet ministeriöön, ettei akuuttilääkevaraston säädöksiä muutettaisi. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN

Kokoomuksen kansanedustaja Paula Risikko jätti elokuun alussa kirjallisen kysymyksen hoivayksiköiden akuuttilääkevarastoista. Risikko viittasi hoivakotien akuuttilääkevarastojen ylläpidon muuttamiseen lakisääteiseksi ja niiden sisällön rajoittamisesta.

Risikko kysyi, että mihin toimenpiteisiin hallitus ryhtyy, että hoivayksiköiden akuuttilääkevarastot voivat sisältää myös antibiootteja, ja aikooko hallitus muuttaa lainsäädäntöä myös niin, että yksityiseltä palveluntuottajalta vaaditusta rajatun lääkevaraston luvanvaraisuudesta luovutaan tai luvan saaminen muutetaan maksuttomaksi.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Perhe- ja peruspalveluministeri Aki Lindén (sd.) kertoo vastauksessaan, että antibiootit rajattiin silmätippoja lukuunottamatta rajattujen lääkevarastojen ulkopuolelle mikrobilääkeresistenssin torjumiseksi.

– Mikrobilääkkeiden käyttö on merkittävä resistenssiä lisäävä tekijä. Suomella on pyrkimys olla parhaiden maiden joukossa resistenssin torjunnassa, ministeri vastaa.

– Vähentämällä antibioottien kokonaiskäyttöä ja käyttämällä niitä harkitusti pienennetään resistenttien bakteerien syntymisen riskiä. Tämän vuoksi näiden valmisteiden sisällyttämistä rajattujen lääkevarastojen lääkevalikoimaan tarkasteltiin erityisen pidättyväisesti.

Poimintoja videosisällöistämme

Lindén toteaa vastauksessaan palautteen vastaanotetuksi.

– Antibioottien sisällyttämistä rajattuun lääkevarastoon koskeva palaute on tunnistettu ja vastaanotettu hallituksessa. Sosiaali- ja terveysministeriö tulee arvioimaan mahdollisia rajattujen lääke- varastojen lääkevalikoiman muutostarpeita ja muita tarvittavia toimenpiteitä, Linden myös sanoo.

Risikko kuvaa Facebook-kirjoituksessaan vastausta oudoksi.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Ei tainnut ministeri olla lainkaan perehtynyt asiantuntijalääkäreiden vetoomukseen, Risikko kirjoittaa.

Risikko kertoo, että geriatrian professorit ja useat muut geriatrian ja palliatiivisen hoidon asiantuntijat ovat vedonneet ministeriöön, ettei muutoksia tulisi tehdä. Tämä johtuu siitä, että säädosten vuoksi ikääntyneiden henkilöiden infektioiden hoidon aloitus viivästyy ja terveydenhuollon päivystykset entisestään kuormittuvat.

– Muutos ei siis ole järkevä. Mutta valitettavasti näin vastaa ministeri, Risikko sanoo.

Karoliina Partanen toivoo asiallista keskustelua sote-palveluista.
Mainos