KD:n Essayah: Ei sote-palveluita ylikansallisten yhtiöiden tuotettavaksi

"Haluamme ohjata kansalaisten maksamat verot mieluummin kotimaan kansantalouteen kuin veroparatiiseihin", Kuopion torilla puhunut oppositiojohtaja sanoo.

Sari Essayahin mukaan kansalaiset ja julkisten sote-palveluiden työntekijät on jätetty epävarmuuteen.

Mainos - sisältö jatkuu alla

”Alun perin oli tarkoitus, että henkilöstö siirtyy itsehallintoalueiden palvelukseen. Yhtiöittämisen myötä henkilöstö siirtyisi perustettavien yhtiöiden palvelukseen. Päätöksenteko voi myös karata kauemmas palveluja käyttävästä kansalaisesta, jos tuotannosta vastaa yhtiöhallitus”, hän sanoo.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Kristillisdemokraattien puheenjohtaja on huolissaan myös ylikansallisten yhtiöiden roolista palvelutuotannossa ja niiden veronmaksuhalukkuudesta Suomeen. Verovaroin rahoitettujen palveluiden tuottamista ei Essayahin mukaan pidä niille antaa.

”On aivan aiheellinen huoli, miten pienet paikalliset yritykset selviytyvät kilpailussa suurten ylikansallisten yhtiöiden kanssa.”

Mainos - muuta luettavaa
Mainos