Venäjä lähetti humanitääristä apua Syyriaan

Syyrian valtion median mukaan kaksi venäläistä rahtikonetta on laskeutunut Syyriaan lastinaan 80 tonnia humanitääristä apua.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Tieto humanitäärisen avun lähettämisestä Syyriaan tulee samoihin aikoihin kuin uutiset siitä, että Venäjä aikoo tehostaa sotilaallista apuaan Syyrian hallitukselle.

Analyytikkojen mukaan ilman Kremlin taustatukea presidentti Bashar al-Assad olisi jo syrjäytetty, kirjoittaa BBC. Venäjä on ollut Syyrian presidentti Assadin pääliittolainen koko nelivuotisen sisällissodan ajan.

Latakiaan laskeutuneet koneet kuljettivat tarvikkeita telttaleirin perustamiseksi pakolaisia varten, kertoi Venäjän puolustusministeriön tiedottaja.

Aikaisemmin tällä viikolla Yhdysvallat ja Nato ilmaisi huolensa siitä, että Venäjä lisää sotilaallista läsnäoloaan Syyriassa.

Kreml on kiistänyt sotilaallisen avun, mutta ulkoministeri Sergei Lavrovin mukaan Venäjä lähettää apua Syyriaan, jos sitä pyydetään.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
Venäjän hyökkäys

”Venäjä ei halua tätä”

Berliinin neuvottelut ovat Moskovan kannalta huolestuttava signaali, kansanedustaja arvioi.

Venäjän hyökkäys

”Venäjä ei halua tätä”

Berliinin neuvottelut ovat Moskovan kannalta huolestuttava signaali, kansanedustaja arvioi.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)