Petteri Orpo: Hallituksen toimintatavoista keskusteltava

Kokoomuksen uusi puheenjohtaja haluaa tarkastella pragmaattisesti ministerien tehtäviä ja lukumäärää.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo aikoo keskustella pääministeri Juha Sipilän kanssa hallituksen toimintatavoista.

Orpon mukaan pöydällä ovat sekä ministerien tehtävien ja määrän tarkastelu että hallituksen yhtenäisyys. Orpo halusi viestittää, että hallituksen toiminta ei saisi jumittua periaatenäkemyksiin ministerin määrästä. Tärkeintä on, että hommat hoituvat ja toimeenpano sujuu.

– Onko järkevää, että ministerin tunnit eivät riitä. Kriittisiä ovat ne ministeriöt, joissa paine on kova, Orpo sanoi tiedotustilaisuudessa, jossa läsnä olivat puoluesihteeri Janne Pesonen, valitut varapuheenjohtajat Antti Häkkänen, Sanni Grahn-Laasonen ja Janne Sankelo sekä puoluevaltuuston puheenjohtajaksi valittu Mari-Leena Talvitie.

Perusporvarihallituksessa on ollut tilanteita, joissa kaksi hallituspuoluetta on määritellyt tahdin kolmannen jäädessä yksin. Esimerkiksi sote-uudistuksessa kokoomus oli matkan varrella vähemmistössä.

– Hallituksessa on kolme tasavertaista puoluetta. 2–1 ei ole kestävä tapa tehdä politiikkaa. Tämä ei ole erityinen ongelma, mutta se ei saa sellaiseksi myöskään muuttua, Orpo sanoi.

Valtiovarainministeriksi siirtyvä Orpo painotti, että Suomen talouspolitiikka ei saa nojata kasvutoiveisiin. Hänen mukaansa Suomen Pankin tuore ennuste ei lupaile tässä suhteessa mitään mullistavaa: vaimea kasvu jatkuu.

– Pitää todeta, että tarvitaan lisää toimia, Orpo sanoi ja painotti, että kokoomus haluaa vahvistaa muun muassa paikallista sopimista.

Orpoa säesti uusi varapuheenjohtaja Antti Häkkänen. Hänen mukaansa kentältä on tullut varapuheenjohtajakiertueen aikana selvä viesti, että paikallinen sopiminen ja sote on saatava maaliin.

Varapuheenjohtajaksi uudelleen valittu opetusministeri Sanni Grahn-Laasonen oli tyytyväinen siihen, että puoluekokous ja Orpo antoivat tukensa koulutukselle aikana, jolloin säästöjä on jouduttu sieltäkin tekemään. Orpo linjasi puheessaan, että koulutuksesta ei enää säästetä.

– Olin tyytyväinen. Kokoomus haluaa lisäksi tukea varhaiskasvatusta. Asetettiin tavoitteeksi maksuton varhaiskasvatus, ministeri sanoi.

Kokoomuksen puoluesihteeri Janne Pesonen kertoi tiedotustilaisuudessa kokoomuksen askelmerkeistä ensi kevään kuntavaaleihin. Hän arvioi, että kokoomuksen ehdokashankinta on edellä muita puolueita.

– Yli 1 900 ehdokasta kasassa. Meillä on etunoja suhteessa kilpailijoihin. Lähdemme kiertämään maata. Kuntavaalitekeminen tulee syyskuussa näkyvin, Pesonen summasi.

Poimintoja videosisällöistämme
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)