Suojavarusteista pulaa – Pormestari pettyi yrityksiin

Jan Vapaavuoren mukaan elinkeinoelämä ei ole ottanut suojavarusteiden kotimaista valmistusta tosissaan.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Helsingin pormestari Jan Vapaavuori arvostelee elinkeinoelämää hitaasta reagoinnista koronavirusepidemiaan. Hänen mukaansa suojavarusteiden kotimaista tuotantoa ei ole hyödynnetty täysimääräisesti.

– (Pienimuotoista visiirituotantoa lukuun ottamatta) olen myös erittäin pettynyt suomalaisen elinkeinoelämän kykyyn ottaa suojavarusteiden kotimainen valmistus tosissaan, vaikka tästä on puhuttu jo monta viikkoa, Vapaavuori kirjoittaa Twitterissä.

Pormestarin mukaan Helsinki on usean kertaan lähestynyt valtiota ja ilmaissut huolensa suojavarusteiden riittävyydestä.

– Ymmärrän, ettei asia ole helppo, mutta en sitä, ettei meitä oteta tosissaan, Jan Vapaavuori sanoo.

Useat yrittäjät ovat kertoneet viranomaisten ristiriitaisesta viestinnästä ja pitkistä lupaprosesseista. Oululainen 3D-tulostusalan yrittäjä Jarkko Lohilahden mukaan suojavarusteiden suhteen ei aiemmin nähty ongelmia.

– Olemme saaneet keskusteluyhteyden auki Huoltovarmuuskeskuksen kanssa. Olimme aloittamassa jo visiirien tuotantoa kaksi viikkoa sitten, mutta meille kerrottiin ettei näitä tulla tarvitsemaan. Nyt näitä sitten tarvitaankin, Lohilahti sanoo.

Talenomin hallituksen puheenjohtaja Harri Tahkola arvioi hallituksen kärjistäneen ongelmia tiedotuslinjallaan.

– En lähtisi osoittelemaan sormella suomalaisia yrityksiä. Ministerit ja THL ovat vakuuttaneet koko ajan, että olemme hyvin varautuneet ja varusteita riittää. Jos sieltä olisi kerrottu rehdisti oikea tilanne, ainakin 20 yrittäjää jo tekisi näitä, Harri Tahkola toteaa.

– Kriisissä nopeasti suunniteltava ja valmistettava uusi tuote ilman kotimaan markkinoita on valtavan iso riski, Tahkola jatkaa.

Viimeisen viikon sisällä suojavarusteiden valmistuksesta ovat ilmoittaneet muun muassa ylivieskalainen Serina Care ja oululainen Screentec.

Elinkeinoministeri Mika Lintilä (kesk.) kertoo hengityskoneiden ja suojavarusteiden valmistuksen alkavan toukokuussa. Ilta-Sanomien mukaan tavoitteena on valmistaa noin 200 000 hengityssuojainta vuorokaudessa.

Poimintoja videosisällöistämme
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)