Voimalinjoja Oulussa. LEHTIKUVA/EIJA KONTIO

KL: Sähkönsiirto halpenee voimakkaasti

Energiavirasto muuttaa tuottolaskelmaa.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Sähkönsiirto halpenee ensi vuonna selvästi, kun sähköverkkoyhtiöiden kohtuullinen tuotto laskee Energiaviraston uuden laskelman mukaan 378 miljoonaa euroa viime vuoteen verrattuna ja noin 295 miljoonaa euroa verrattuna kuluvaan vuoteen, kertoo Kauppalehti.

Lakimuutos tehtiin viime talvena. Suomessa on keskusteltu pitkään sähköverkkoyhtiöiden saamasta niin sanotusta kohtuullisen tuoton tasosta sähkönsiirrossa.

KL:n mukaan oleellista muutoksessa on se, miten virasto laskee jatkossa sähkönsiirtoverkon arvon, josta summasta lasketaan varsinainen tuottoprosentti.

Virasto laskee sähköverkolle niin sanotun nykykäyttöarvon laskennallisilla yksikköhinnoilla, joita on päivitetty arvostelijoiden mukaan liian harvaan. Tähän tulee muutos. Yksikköhinnoissa otetaan jatkossa paremmin huomioon investointikustannusten lasku.

Yksikköhintapäätöksellä siirtohinnat laskevat keskimäärin 17 prosenttia vaihteluvälin ollessa eri yhtiöiden kohdalla 7–22 prosenttia.

Käytännössä 77 sähköverkkoyhtiön omistaman sähköverkon nykykäyttöarvo putoaa KL:n mukaan laskentatavan muutoksen vuoksi 12 miljardin eurosta 10 miljardiin euroon.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)