Yritysten suhdannetilanne yhä huono – teollisuuden luottamus EU:n pohjalla

Yritysten luottamus talouteen ei Elinkeinoelämän keskusliiton mukaan juuri muuttunut huhtikuussa huonompaan tai parempaan suuntaan.

EK:n johtavan ekonomistin Penna Urrilan mukaan yritysten luottamus talouteen ei kokonaisuutena juuri muuttunut huonompaan tai parempaan suuntaan maaliskuusta huhtikuuhun

– Teollisuuden luottamusindikaattori kuitenkin laski muutamalla pisteellä edelliskuun nousun jälkeen ja sen suhdannetilanne on yhä keskimääräistä heikompi, hän kertoo EK.n tiedotteessa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Teollisuusyritykset arvioivat tuotantonsa kasvavan lähikuukausina loivasti, mutta tilauskanta on tavanomaista matalammalla. Huhtikuussa vain vain 56 prosenttia teollisuusyrityksistä kertoi tuotantokapasiteettinsa olevan kokonaan käytössä, kun maaliskuussa näin kertoi 68 prosenttia.

Suomen teollisuuden luottamus oli maaliskuussa tehdyssä tiedustelussa EU-maiden matalinta yhdessä Tanskan kanssa. Luottamusindikaattori oli korkeimmalla Ruotsissa ja Unkarissa.

Rakentamisen luottamus pysyi huhtikuussa ennallaan vähän keskimääräistä korkeammalla tasolla. Tilauskannan kuvataan olevan lähellä pitkän ajan keskiarvotasoa ja henkilöstön määrän ennustetaan kasvavan aavistuksen lähikuukausina.

Suomen rakentamisen luottamus oli maaliskuussa hieman EU:n keskiarvoa korkeammalla.

Palvelujen luottamus pysyi lähes ennallaan huhtikuussa. Yleisessä suhdannekuvassa ei ole tapahtunut muutoksia, ja myynnin kasvusta odotetaan tasaista. Luottamus oli maaliskuussa jonkin verran koko EU:n keskiarvon alapuolella.

Sen sijaan vähittäiskaupassa myynnin supistuminen on loiventunut alkuvuoden aikana jonkin verran, ja lähikuukausina myynnin määrän uskotaan kääntyvän pieneen kasvuun.

Poimintoja videosisällöistämme

Urrilan mukaan vähittäiskaupan erittäin heikko luottamus on vahvistunut selvästi vuodenvaihteen jälkeen.

– Silti se on viimeisten vertailujen mukaan edelleen EU-maiden heikoin, hän lisää.

Ekonomistit povaavat maltillista kasvua

Danske Bankin ekonomistien mukaan teollisuuden luottamuksen lasku kertoo siitä, että maailmantalouden kasvu ei vieläkään heijastu kunnolla Suomen teollisuuden näkymiin. He pitävät kuitenkin koko yrityskentän luottamuksen vaatimatonta paranemista viime kuukausina myönteisenä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Tuoreiden lukujen valossa Suomen taloudella on kohtuullisen hyvät mahdollisuudet päästä maltillisen positiiviseen kasvuun myös kuluvana vuonna, Danske Bankin ekonomistit toteavat tiedotteessaan.

Myös Hypon pääekonomisti Juhana Brotherus arvelee talouden pysyvän kuluvana vuonna hienoisessa kasvussa. Kasvua vetävät kotimarkkinat.

– Talouden aktiviteetti keskittyy kuitenkin entistä vahvemmin Suomen kymmeneen kasvukeskukseen, hän huomauttaa tiedotteessaan.

Mainos