Yritysten maksukyky notkahti viime vuoden lopulla

Yritysten maksukyky pysyi suurimman osan viime vuodesta edellistä vuotta parempana, loppuvuodesta tapahtui pieni notkahdus, kertoo perintäyhtiö Intrum Justitia.

Maksuviiveitä loka-joulukuussa 16 600 yrityksellä, mikä tarkoittaa 5,3 prosenttia Suomen yrityksistä. Vuotta aiemmin lukemat olivat 15 800 ja 5,2 prosenttia.

Notkahdus koski Intrum Justitian mukaan hyvin erikokoisia yrityksiä ja lähes kaikkia toimialoja. Kaikkein pienimmillä, korkeintaan neljä henkeä työllistävillä yrityksillä maksuviiveiden määrä pysyi kuitenkin ennallaan ja 20–50 henkeä työllistävillä jopa väheni hieman.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Viime vuonna yrityksillä näytti menevän koko ajan paremmin ja paremmin, ja loppuvuoden notkahdus oli meillekin pieni yllätys. Se kertoo kasvun hauraudesta. Monilla yrityksillä on edelleen maksuvaikeuksia ja likviditeettiongelmia, toteaa johtaja Juha Iskala Intrum Justitialta tiedotteessa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Toimialoista maksuviiveet vähenivät hienoisesti muista poiketen informaation ja viestinnän, maa-, metsä ja kalatalouden sekä ammatillisen, tieteellisen ja teknisen sekä muun palvelutoiminnan toimialoilla.

Maksuviiveet lisääntyivät myös maantieteellisesti koko Suomessa. Poikkeuksia ovat Etelä-Savo, Kanta-Häme, Keski-Suomi ja Pohjois-Pohjanmaa. Niissä maksuviiveet vähenivät hieman.

Eniten maksuviiveitä oli Pohjois-Savossa, missä niitä oli 6,4 prosentilla alueen yrityksistä, ja Satakunnassa, missä niitä oli 6,3 prosentilla alueen yrityksistä.

Mainos