Yrittäjien Pentikäinen vastaa STTK:n Palolalle: Suomi on todellakin rikki

STTK:n puheenjohtaja Antti Palola kävi Suomen Yrittäjien kimppuun blogissaan Verkkouutisissa torstaina. Osa blogista oli oman jäsenkunnan lämmittelyä, mutta mukana oli myös tärkeitä näkökulmia, joita on syytä pohtia, toteaa Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen.

Antti Palola totesi Verkkouutisten blogissa, että Suomi on rikki.

– Arvio on osuva. Meillä on massatyöttömyys, meiltä puuttuu kasvu ja velkaannumme kovaa vauhtia eli elämme lastemme piikkiin. Tarvitaan iso muutos. Yksi väistämätön on Suomen työmarkkinoiden rohkea uudistaminen, jotta ihmisiä saadaan töihin sekä yritykset ja talous kasvuun. Jos emme onnistu työmarkkinareformissa, saamme kuopata suomalaisen hyvinvointivaltion, Mikael Pentikäinen kirjoittaa SY:n verkkosivuilla ilmestyneessä blogissaan.

Hän muistuttaa, että Suomessa on tällä hetkellä Euroopan keskitetyin työmarkkinajärjestelmä ja maailman jäykin palkanmuodostus.

– Tällä on iso hinta, ja sen maksavat työttömät, pk-yrittäjät sekä heidän perheensä. Sen maksavat myös tulevat sukupolvet, joille velkalasku aikanaan lankeaa.

Pentikäinen toteaa, että yksi osa työmarkkinareformia on paikallisen sopimisen lisääminen.

– Nykymaailmaan istuu erittäin huonosti se sopimisen malli, joka on toiminut hyvin savupiippujen Suomessa. Vanhan maailman sopimisen mallia edustaa se tupoteatteri, jonka käänteitä suomalaiset ovat viime päivinä saaneet seurata uutisvälineistä väsymykseen asti, Pentikäinen sanoo.

Hänen mielestään nykyisen sopimismallin sijaan tarvitaan uusi sopiminen, uusi konsensus, joka mahdollistaa paljon nykyistä laajemman sopimisen työpaikoilla, myös suoraan yrittäjän ja hänen työntekijöidensä välillä.

Poimintoja videosisällöistämme

– Siksi Suomen Yrittäjät ovat esittäneet, että sopijaosapuoli pk-yrityksissä voisi olla luottamusmiehen lisäksi koko henkilöstö tai sen edustaja. Tämä ei ole käynyt työmarkkinajärjestöille, koska luottamusmiehen asema avaa liitoille tien pk-yrityksiin. Luottamusmies on aina liiton jäsenten valitsema, Pentikäinen muistuttaa.

Hänen mukaansa Suomen Yrittäjät haluaa, että työpaikoilla jokaisella on mahdollisuus vaikuttaa, oli hän liitossa tai ei.

– Haluamme, että kaikki ovat mukana sopimisessa. Pitää muistaa, että kolmasosa työntekijöistä ei kuulu liittoihin. Heitä ei saa syrjiä. Työpaikkasopimisessa on kyse sopimisen vapaudesta. Jos ei haluta sopia, voi mennä liittojen sopimusten mukaisesti, Pentikäinen toteaa.

Hän muistuttaa, että Suomen Yrittäjien jäsenyritykset työllistävät 650 000 suomalaista. Suomen yrityksistä 94 prosenttia työllistää alle kymmenen henkeä.

– Monet yrityksistä ovat pieniä, muutaman hengen yrityksiä. Niissä on tutkitusti vahvin luottamus. On vaikea ymmärtää, miksi pienissä yrityksissä ei voitaisi sopia ilman välikäsiä tai liittojen ohjausta saman pöydän äärellä, Pentikäinen ihmettelee.

– Antti Palola väittää, että Suomen Yrittäjät haluaisi kaataa kilpailukykysopimuksen. Väite on väärä. Sopimuksella on merkitystä, mutta se ei yksin ratkaise Suomen ongelmia, hän jatkaa.

Mainos