Maaseudun Tulevaisuus kertoo Suomen teurastamoyrittäjät ry:n esittävän Vieno-raportointia. Siinä arvioitaisiin viranomaisten toimintaa yritysten tarkastuksissa.
Vienon asteikolla V viittaa viranomaisen väheksyvään ja vaikeaan suhtautumiseen. I on koodi ilkeilylle.
E tarkoittaa epäilevää ja epävarmaa, N neutraalia ja neuvovaa.
O on paras arvosana: sillä viranomaisen todetaan opastavan, ohjaavan ja opettavan.
”Haemme tällä inhimillisyyttä ja maalaisjärkeä. Toivottavasti tämä otettaisiin kannanottona, joka saisi päättäjät ja virkamiehet ajattelemaan”, teurastamoyrittäjien Kaarin Knuuttila toteaa MT:lle.
Vienon yhteydessä viranomaisille annetaan toimintaohjeita. Niissä toivotaan selkeää esittäytymistä käyntikortin kera, selvitystä paikalla olon syystä, valvottavan prosessin hallitsemista ja havaintojen selkeää ilmaisua.
Vieno voi kuulostaa vitsiltä, mutta viranomaisella itsellään on käytössä Oiva-järjestelmä yritysten elintarviketurvallisuuden raportoinnista. Oiva laajenee tänä vuonna ravintoloista ja myymälöistä kaikkiin elintarvikealan yrityksiin. Sen hymiöt julkistavat valvonnan tarkastustiedot kuluttajille.
Vieno onkin teurastamoyrittäjien ehdottama vastine Oivalle. MT toteaa, että ”Vieno on tarkoitettu teurastamoyrittäjien mukaan kannanotoksi”.