Helsingin Meilahteen on päätetty rakentaa uusi lastensairaala, joka korvaa nykyisten Lastenklinikan ja Lastenlinnan vanhentuneet tilat. Siellä hoidetaan vaikeasti sairaita lapsia kaikkialta Suomesta.
Uusi Lastensairaala 2017 -hankkeen tukiyhdistyksen tavoite on kerätä 30 miljoonaa euroa lahjoituksina yrityksiltä ja yksityisiltä henkilöiltä, jotta sairaala valmistuisi vuoteen 2017 mennessä.
Ilman yksityistä rahoitusta sairaalan rakentaminen siirtyisi pitkälle tulevaisuuteen. Tähän mennessä rahaa on lahjoitettu runsaat 21 miljoonaa euroa.
Suomen Yrittäjien puheenjohtaja Mikko Simolinnan mukaan yrittäjät ovat luonteeltaan vastuunkantajia.
– Lastensairaalan tukeminen on valtakunnallinen projekti, joka sopii erityisen hyvin meille vastuunkantajille, hän toteaa SY:n tiedotteessa.
Simolinna oli itse lapsena Lastenklinikalla hoidettavana yli kolme vuotta. Hän sairastui 9-vuotiaana harvinaiseen Perthesin tautiin, joka on lonkkanivelen kasvuhäiriö. Tauti onnistuttiin diagnosoimaan monien tutkimusten jälkeen vasta Lastenklinikalla.
– Ilman Lastenklinikkaa olisin todennäköisesti invalidisoitunut lapsena, joten Lastenklinikalla on aina paikka sydämessäni, Simonlinna kertoo.
Kaikkia maamme lapsia asuinkunnasta riippumatta palveleva maailman paras lastensairaala on hänen mielestään niin arvokas asia, että sen eteen kannattaa tehdä kaikki mahdollinen työ.