Yrittäjät eivät luota eläkkeisiinsä

Luottamusta järjestelmää kohtaan pitää Suomen Yrittäjien mielestä vahvistaa.

Suomen Yrittäjien tuoreen kyselyn perusteella vain kolmannes yrittäjistä luottaa yrittäjien eläkejärjestelmään (YEL) ja valtaosa alivakuuttaa itsensä.

– Luottamusta järjestelmää kohtaan pitää vahvistaa, jotta yrittäjien sosiaaliturva ei romahda, Suomen Yrittäjien työmarkkinajohtaja Janne Makkula vaatii.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Hänen mukaansa luottamusta parantaisi, jos yrittäjä saisi järjestelmästä varmasti vakuutusmaksuilleen vastinetta.

Heikointa luottamus on nuorilla yrittäjillä, 20-39-vuotiaista yrittäjistä vain neljä prosenttia luottaa YEL-järjestelmään täysin ja 20 prosenttia osittain.

Yli 60-vuotiaista vastaajista YEL-järjestelmään luottaa täysin 17 prosenttia ja osittain 24 prosenttia.

– Yrittäjien luottamus YEL-järjestelmään on huolestuttavan alhainen, Suomen Yrittäjien työmarkkina-asioiden päällikkö Harri Hellstén painottaa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Kyselyn perusteella suosituin tapa turvata vanhuuden toimeentulo oli sijoittamalla. Toiseksi suosituinta oli säästää rahaa ja maksaa riittävästi eläkemaksua. Erityisesti nuoret säästävät.

Vastaajista joka viides arveli, että yrityksen myynti auttaa vanhuuden turvaamisessa.

Kantar TNS:n kyselyyn vastasi 1183 pk-yrityksen edustajaa maaliskuussa. Virhemarginaaali on 2,9 prosenttiyksikköä suuntaansa.   

Mainos