Kokoomuksen Ben Zyskowicz totesi eduskunnassa puhuessaan ”isosta kuvasta”, että hallituksen politiikka koronaepidemian torjunnassa on ollut hyvää ja onnistunutta. Samaa mieltä hän on myös rajoituksien purkamisesta nyt asteittain, varovasti ja takaiskuihin varautuen.
Tämä ei hänen mukaansa ”tietystikään tarkoita sitä, ettemmekö me olisi kannustamassa ja tarvittaessa patistamassa hallitusta parempiin ratkaisuihin niissä yksityiskohdissa, joissa ollaan oltu eri mieltä”.
– Nyt ajankohtainen on esimerkiksi tämä mökillemeno, kotimaanmatkailu, josta hallitus ilmeisesti on tänään tai lähipäivinä tarkistamassa kantaansa. Toinen ajankohtainen esimerkki ovat tietysti urheilukatsomot, Ben Zyskowicz sanoi.
Kokoomus kehotti jo ennen hallitusta poikkeusolojen käyttöönottoon, joka Zyskowiczin mukaan jälkikäteen katsoen oli perusteltua.
Aiempi hallituksen strategian arvostelu johtui hänen mukaansa luonnollisesti siitä, että oli epäselvää, mikä hallituksen linja oli.
Ministeri Krista Kiuru (sd.) pyöritti istuntosalissa päätään Zyskowiczin sanoessa näin. Tämä sai kansanedustajan kommentoimaan näin:
– No, ainakin sellaisia tapahtumia on ollut esimerkiksi, että yön pimeinä tunteina valtioneuvoston kanslia on mennyt STM:n (sosiaali- ja terveysministeriö) sivuille korjaamaan siellä olevaa luonnehdintaa valtioneuvoston strategiasta. Jos se olisi täysin yksiselitteinen, niin ehkä tällaiseen yölliseen korjaamiseen ei olisi ollut tarvetta, Ben Zyskowicz sanoi.
Hänen mukaansa ministerit myös muun muassa puhuivat painotetusti pitkään, että tavoitteena on ”estää viruksen leviämistä”, ei ”estää viruksen leviäminen”.
– Tuntuu pieneltä erolta, mutta siinä on tietty ero.
Kokoomus puhui epidemian tukahduttamisesta Ben Zyskowiczin mukaan keskustelualoitteessaan jo noin kuukausi sitten, jolloin pääministeri vielä sanoi, ettei tukahduttaminen ole mahdolllista.
– Nyt hallitus käytännössä pyrkii tukahduttamiseen, vaikka ei käytä tätä termiä. Ja vaikka jokainen ymmärtää ettei siihen voida pyrkiä kaikin keinoin, Ben Zyskowicz huomautti.
Hänen mukaansa moni asia on korjattukin ja korjataan opposition kritiikin mukaisesti.
– Nyt ovat olleet esillä stadionit, rekkamiesten ruokailut ja niin edelleen, hän sanoi tuoreista parannusehdotuksista ravitsemusliikkeiden avaamiseen.
Eduskunta hylkäsi niitä koskeneet lausumaehdotukset perjantaina alkuiltapäivän äänestyksissä.