Ylinopeutta 128 km/h, näillä paikkakunnilla hurjia nopeuksia

Liikenneturvallisuuskamerat ovat kuvanneet tällä viikolla suuria ylinopeuksia.

Poliisin liikenneturvakeskuksen johtaja, ylikomisario Dennis Pasterstein kertoo Twitterissä tällä viikolla todetuista kuljettajien hurjasteluista.

− Liikenneturvallisuuskamerat ovat kuvanneet tällä viikollakin suuria ylinopeuksia, Pasterstein kertoo ja luettelee nopeudet ja paikkakunnat.

Suurin ylinopeus mitattiin Joroisilla 80:n alueella, jossa kuljettajalla oli nopeutta 208 kilometriä tunnissa, ylinopeutta siis 128 kilometriä tunnissa.

Toivakassa kuljettaja ajeli niin ikään 80:n alueella 162 kilometrin tuntivauhtia eli 82 kilometrin ylinopeutta. Mynämäellä 80-alueella todettiin 46 kilometrin ylinopeus, eli kuljettajan mittari näytti 126 kilometriä tunnissa.

Kemiönsaaressa ja Rovaniemellä mitattiin 60:n alueilla 106:n ja 111 kilometrin tuntivauhdit eli 46:n ja 51 kilometrin ylinopeudet.

Mainos