Ylilääkärin varoitus IL:lle joulusta: Epidemia ehkä uuteen nousuun

HUSin johtajaylilääkäri väläyttää kolmatta aaltoa.

Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiiri HUSin johtajaylilääkäri Markku Mäkijärvi sanoo Iltalehdelle, että joulu kannattaa viettää vain niiden ihmisten seurassa, joiden kanssa normaalistikin asuu.

Ilman suositusten ja rajoitusten noudattamista, tartuntatilanteen kehitys saattaa hänen mukaansa kääntyä huolestuttavaan suuntaan joulun jälkeen.

– Jos ihmiset jouluna syystä tai toisesta unohtavat koronaturvatoimet, niin silloin meille tulee uusi piikki: se on määritelmäkysymys, onko se sitten toisen aallon uusi piikki vai puhutaanko jo kolmannesta aallosta, Mäkijärvi toteaa.

– Se on aivan selvä, että jos rajoituksia ei noudateta jouluna, niin epidemia kääntyy uudelleen nousuun joulun jälkeen, johtajaylilääkäri jatkaa.

Mainos