Yli kolmesataa yrittäjää ehdolla vaaleissa

Eduskuntavaaleissa on Suomen Yrittäjien mukaan ehdolla poikkeuksellisen paljon yrittäjiä.

Suomen Yrittäjien tietojen mukaan vaaleissa on mukana ehdokkaina yhteensä 317 yrittäjää.

Eniten yrittäjiä löytyy kokoomuksen ja keskustan listoilta. Molemmilla puolueilla on ehdokkaina 65 yrittäjää.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Perussuomalaisilla on ehdokkaina 51 yrittäjää. Sen sijaan sosialidemokraateilla näyttäisi olevan vain 14 yrittäjäehdokasta.

SY:n kokoama yrittäjäehdokkaiden luettelo on nähtävissä järjestön verkkosivuilla. Tiedot perustuvat puolueiden verkkosivuilla olleisiin tietoihin.

Valmiutta yritysten olosuhteiden parantamiseen

SY arvioi vaalikoneeseensa saatujen vastausten perusteella, että kansanedustajaehdokkaat ovat valmiita parantamaan yritysten olosuhteita.

Valtaosa vaalikoneeseen vastanneista ehdokkaista on SY:n mukaan sitä mieltä, että lisäämällä työpaikkakohtaista sopimista saataisiin lisää työpaikkoja.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Suurin osa ehdokkaista on myös valmiita muuttamaan yritysverotusta reippaasti ja sorvaamaan sääntelyä pienille yrityksille sopivaksi.

Lisäksi oppisopimusta oltaisiin valmiita muuttamaan kustannuksiltaan kohtuullisemmaksi työnantajille, ja palvelusetelin käyttöä haluttaisiin lisätä.

Suomen Yrittäjien vaalikoneeseen vastasi yli puolet kansanedustajaehdokkaista.

Mainos