Ritva on 43-vuotias joensuulainen sairaanhoitaja, joka tekee työtä muistisairaiden vanhusten parissa.
Yle kertoo hänen joutuneen muutama vuosi sitten sairauslomalle sen jälkeen, kun muistisairas vanhus oli lyönyt häntä nyrkillä vatsaan. Hän ei esiinny jutussa omalla nimellään.
Ritva oli ollut tulossa ulos potilashuoneesta, kun hän ehti huomata silmäkulmastaan pyörätuolilla lähestyvän vanhuksen. Lyönnin voimasta Ritva lensi päin ovea, ja ovenkahva teki ilkeän ruhjeen selkään, Yle kertoo. Se oli kipeä useiden viikkojen ajan.
Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen tuoreen kyselyn mukaan kyselyyn vastanneista vanhuspalveluiden työntekijöistä ja esimiehistä kahdeksan kymmenestä oli joutunut ruumiillisen väkivallan kohteeksi kuluneen vuoden aikana. Hoitajia purraan, lyödään ja heidän päälleen syljetään.
Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen tutkimuspäällikkö Timo Sinervon mukaan tilanne on huolestuttava.
– Emme ole voineet selittää selkeää syytä väkivallan yleisyyteen. Tilanteeseen olisi helpompi puuttua, jos väkivaltaan olisi selkeä syy, hän toteaa Ylelle.
Asiakkaiden muistisairaudet ovat selkeästi yhteydessä väkivaltaan. Sen sijaan hoitajamäärän yhteys on tutkimuksen mukaan väkivallan määrään on lievä.
Sinervo epäilee väkivallan yhdeksi syyksi kotihoidon laajentamisen. Laitoksiin tulevat vanhukset ovat entistä huonokuntoisempia, mikä voi lisätä väkivaltaa ja hoitajien kuormitusta.