Kaikissa ennen vuotta 1994 rakennetuissa kiinteistöissä pitää tehdä nyt asbestikartoitus ennen purkutöitä sekä mitata asbestipitoisuus purkutöiden jälkeen. Materiaaleja saatetaan joutua tutkituttamaan laboratoriossa ennen purkulupaa.
Lain piirissä olevissa kodeissa asuu lähes 3,9 miljoonaa suomalaista eli uusi asbestilaki ja -asetus koskee valtaosaa suomalaisista. Asbestipöly aiheuttaa keuhkosyöpää. Asbesti kiellettiin Suomessa vuonna 1993.
Jos asbestia löytyy, sen laatu, määrä ja paikka pitää kirjata tarkasti turvallisuussuunnitelmaan, ja purkutyöt tehdään eristetyssä, alipaineistetussa tilassa.
Lopuksi on vielä mitattava, että vaarallista asbestipölyä ei jää huoneilmaan. Tämäkin näyte lähetetään laboratorioon. Aikaisemmin luotettiin siihen, että huonetila on puhdas tuuletuksen ja siivouksen jälkeen.
Tiukalla lailla turvataan remonttipurkajien lisäksi asukkaita vaaralliselta asbestipölyltä.