Metsänhoitoyhdistys Etelä-Savo katsoo, että valtion ja alueen kuntien on myönnettävä lisärahoitusta yksityistieverkkoon tulevina vuosina.
Metsänhoitoyhdistys on huolestunut maakunnan tieverkon kunnosta. Yhdistyksen valtuusto muistuttaa, että lisääntyneet metsätyömäärät maksavat verotuloina tieverkkoinvestoinnit takaisin.
– Puunkuljetusmäärät kasvavat tulevina vuosina metsäalan investointien takia, senkin takia tiet olisi saatava kuntoon, sanoo Yle Uutisten haastattelema metsänhoitoyhdistys Etelä-Savon toiminnanjohtaja Petri Pajunen.
Jos puulle saadaan kysyntää ja tieverkkoa parannetaan, yhdistyksen arvion mukaan hakkuita voisi lisätä jopa miljoonalla kuutiolla. Nykyiseen metsänhoitoyhdistys Etelä-Savoon kuuluvien yhdistysten yksityismetsien puunmyyntimäärä oli viime vuonna vajaat 3 miljoonaa kuutiota.
– Etelä-Savon metsät kestävät varmasti tuon miljoonan kuution lisäämisen vuosittain, Pajunen laskee.