Uudellamaalla selvä enemmistö kunnista on korottanut lastentarhanopettajien palkkoja vuodenvaihteessa, kertoo Yle.
Ylen selvityksen mukaan palkkaa korottavia uusmaalaisia kuntia on 17. Lisäksi kahdeksan kuntaa harkitsee vielä korotusta tai sen suuruutta.
Palkkoja on korotettu Espoossa, Helsingissä, Inkoossa, Järvenpäässä, Kauniaisissa, Keravalla, Kirkkonummella, Lapinjärvellä, Lohjalla, Myrskylässä, Mäntsälässä, Nurmijärvellä, Raaseporissa, Sipoossa, Siuntiossa, Vantaalla ja Vihdissä.
– Tietääkseni muualla Suomessa ei ole juurikaan tehty korotuksia. Toki joissain yksittäisissä kunnissa on saattanut tulla, mutta kyllä ne näyttäisivät selkeästi keskittyvän Uudenmaan alueelle, kertoi varhaiskasvatusalalle parempia palkkoja ajavaan Ei leikkirahaa -ryhmään kuuluva tutkija Paula Koskinen Sandberg Ylelle.
Euroissa suurin korottaja on Kauniainen, 225 euroa kuukaudessa, ja pienin Inkoo, 10 euroa kuukaudessa.
Inkoon lähtöpalkka oli jo viime vuonna maakunnan suurimpia: tehtäväkohtainen lähtöpalkka oli 2[nbsp]540 euroa ja tämän vuoden alusta 2[nbsp]550 euroa.
Inkoossa keskiarvopalkka lisineen oli viime vuonna 2[nbsp]699 euroa. Kauniainen kirii nyt sen ohi, sillä vuoden alusta tehtäväkohtaista palkkaa maksetaan 2[nbsp]634 euroa kuukaudessa ja päälle tulevat lisät.
Tilastokeskuksen mukaan kunta-alan lastentarhanopettajien peruspalkan keskiarvo oli koko maassa vuonna 2017 miehillä 2[nbsp]356 euroa kuussa ja naisilla 2[nbsp]362 euroa. Vastaavasti kokonaisansion keskiarvo, eli palkka lisineen, oli miehillä 2[nbsp]599 ja naisilla 2[nbsp]603 euroa.