Yle: Sähkön siirtohintojen korotukset jatkuvat

Korotukset pyörivät kyselyn mukaan yleensä viiden prosentin kahta puolta.

Yle uutiset on lähettänyt marras-joulukuussa hintakyselyn sähkönsiirtoyhtiölle. Kyselyyn vastasi 70 siirtoyhtiötä kaikista 77 yhtiöstä.

Kymmenet siirtoyhtiöt ilmoittivat, että näillä näkymin hinnat pysyvät nykyisellään ensi vuoden ajan ja muutama lupaili samaa myös vuodelle 2022. Kymmenen siirtoyhtiötä ilmoitti nostavansa siirtohintojaan ensi vuonna ja korotukset pyörivät yleensä viiden prosentin kahta puolta.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Pääosa korottaa taksojaan jo heti tammikuun alusta ja loputkin helmi-maaliskuussa. Lisäksi kolme vastaajaa (Rantakairan Sähkö, Tornion Energia ja Vakka-Suomen Voima) arvioi joutuvansa nostamaan taksojaan ensi vuoden aikana, mutta päätöstä ei ole vielä tehty.

Vastanneista siis yhteensä 13 eli noin viidesosa nostaa näillä näkymin siirtohintojaan ensi vuonna.

Pitkälti toistakymmentä vastaajaa ilmoitti, ettei seuraavasta korotuksesta ole päätetty.

Jos korottajien määrä jää ensi vuonna päälle kymmeneen, merkitsee se korotusrallin selvää rauhoittumista kuluvasta vuodesta.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Vastausten mukaan 22 yhtiötä nosti siirtohintaansa vuoden 2020 aikana eli lähes joka kolmas vastanneista. Korottajien määrä oli samaa suuruusluokkaa myös 2019.

Viisi yhtiötä ilmoitti nostaneensa siirtohintojaan 2020 ja nostaa myös 2021. Turku Energia ilmoitti laskevansa taksojaan 2021. Keravan ja Sipoon kertoivat tehneensä niin tänä vuonna.

Sähkönsiirtoyhtiöt ovat perustelleet hinnankorotuksiaan toimitusvarmuusvaatimuksilla, joita eduskunta kiristi merkittävästi vuonna 2013.

Mainos