Viime perjantaina 24. heinäkuuta Kotkan Amarillo-ravintolassa iltaa viettäneellä asiakkaalla on todettu Covid19-infektio, kertoo Yle.
Henkilö on saattanut levittää tartuntaa myös muille. Hän oli ravintolassa kello 23–01 välisenä aikana.
Kymenlaakson sote-kuntayhtymä Kymsote on ollut yhteydessä sairastuneen seurueeseen ja sen välittömässä lähipiirissä oleviin ihmisiin.
Ravintolassa oli kyseiseen aikaan paikalla noin 200 asiakasta ja toistakymmentä työntekijää.
– Ravintolassa on nykyrajoituksilla 340 asiakaspaikkaa, eli siinä mielessä ravintolassa on ollut väljää, sanoo hotellinjohtaja Olli Järvinen.
Ravintolan henkilökunta voi jatkaa työskentelyä normaalisti. Heitä neuvotaan ottamaan yhteyttä terveydenhoitoon heti, jos oireita ilmenee.
Koronavirukseen sairastunut henkilö on tällä hetkellä kotieristyksessä.
– Henkilön seurueeseen kuulumattomien ravintolassa tuolloin asioineiden muiden asiakkaiden riski saada tartunta on pieni. Mikäli ravintolassa samaan aikaan olleilla ilmaantuu oireita, heitä kehotetaan herkästi hakeutumaan infektiopäivystykseen, toteaa Kymsoten infektioylilääkäri Risto Pietikäinen tiedotteessa.