Jousto ei kelpaa, vaikka työnantajan taloustilanne olisi huono, ilmenee Ylen Uutisten tekemästä kyselystä.
Heikennyksiin kuuluisivat esimerkiksi lomarahojen tai sunnuntailisien leikkaaminen yhdessä työntekijöiden kanssa sopien, kun yrityksellä menee huonosti. Sitä miten ”huonosti meneminen” tarkasti rajattaisiin, ei kyselyssä määritelty.
Vastaajista 50 prosenttia on sitä mieltä, ettei työehtojen heikentämisestä pitäisi voida sopia suoraan työpaikoilla. Suoran sopimisen kannattajien osuus on pienempi eli 39 prosenttia. Loput 11 prosenttia ei osaa sanoa kantaansa.
Vielä kriittisemmin kansa suhtautuu siihen, että koko palkka voisi joustaa yrityksen taloustilanteen mukaan, eli hyvinä aikoina ylös ja huonoina aikoina alas. Täysin tai melko samaa mieltä tästä on 37 prosenttia ja täysin tai melko eri mieltä 61 prosenttia.
Alemmat toimihenkilöt vastustavat paikallisen sopimisen lisäämistä, mutta ylemmät toimihenkilöt ja asiantuntijatehtävissä toimivat kannattavat. Suopeimpia paikallisen sopimisen lisäämiselle ovat yrittäjät ja miehet, kriittisimpiä työntekijät ja naiset.
Vaikka kyselyn tulos on selvä, murskalukemista ei ole kyse, Taloustutkimuksen tutkimuspäällikkö Juho Rahkonen sanoo Ylelle.
– Tästä näkee myös sen, ettei paikallinen sopiminen ole enää aivan sellainen punainen vaate kuin aiemmin. Työntekijöistä 23 prosenttia eli lähes joka neljäs sanoo, että lisistä leikkaaminen yhteisellä päätöksellä voisi olla ok.
Taloustutkimus haastatteli 3.–4.4.2019 yhteensä 1 411 kansalaista. Haastattelut toteutettiin internet-paneelissa. Otos edustaa Suomen aikuisväestöä ja tulokset on painotettu iän, sukupuolen sekä asuinpaikan mukaan väestöä vastaaviksi. Virhemarginaali on noin 2,5 prosenttiyksikköä suuntaansa.